Poseł Kukiz’15 skierował do szefa MSZ szereg pytań związanych z działalnością i sposobem finansowania polskiego radia „Znad Wilii”, nadającego na terytorium Litwy i współfinansowanego przez państwo polskie.

Robert Winnicki z klubu Kukiz’15 skierował interpelację do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego ws. kryteriów finansowania mediów polskich i polskojęzycznych na terytorium Republiki Litewskiej. Powołał się na list kierownika Wydziały Kultury i Sportu Rejonu Wileńskiego Edmunda Szota do szefa MSZ oraz parlamentarzystów, w tym do Jarosława Kaczyńskiego. Zasygnalizował w nim szereg problemów i nieprawidłowości w procesie okazywania pomocy finansowej przez instytucje państwa polskiego, które jego zdaniem wymagają zbadania i wyjaśnienia.

Poseł zwraca uwagę na zasygnalizowany przez Szota problem finansowania lub współfinansowania przez państwo polskie działalności portalu ZW.lt oraz Radia „Znad Wilii”, „mimo prezentowanej w tych mediach linii nieprzychylnej polskości na Wileńszczyźnie”.

„Niewątpliwym faktem jest sceptycyzm wspomnianych mediów wobec działalności Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Warto nadmienić jednocześnie, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie potwierdza swój mandat do reprezentowania interesów Polaków w Republice Litewskiej w sposób trudny do podważenia – w demokratycznych wyborach na szczeblu samorządowym bądź parlamentarnym”– czytamy w interpelacji.

W związku z tym, Winnicki zadał następujące pytania:

„1) Czy instytucje państwa polskiego rzeczywiście finansują w sposób niewspółmiernie wysoki działalność mediów tworzonych przez grupę nie będącą reprezentatywną dla ogółu Polaków na Wileńszczyźnie i w całej Republice Litewskiej – tak jak to sygnalizuje p. Edmund Szot?

2) Czy resort monitoruje pod kątem zgodności z polską racją stanu treści, jakie nadawane są w mediach polskich i polskojęzycznych w Republice Litewskiej – przy założeniu, że polską racją stanu jest utrzymanie osobowego stanu posiadania narodu polskiego na Wileńszczyźnie, a kierunek ten realizowany jest przede wszystkim przez środowiska posiadające demokratyczny mandat do reprezentowania polskiej społeczności na Litwie? Jeśli resort inaczej definiuje polską rację
stanu na Litwie, to uprzejmie proszę o zasygnalizowanie tego faktu.

3) Czy media reprezentujące punkt widzenia odpowiadający poglądom większości społeczności polskiej na Litwie będą otrzymywać proporcjonalnie większe wsparcie od instytucji państwa polskiego?”

W interpelacji poruszono również wątek finansowania radia „Znad Wilii”, które zdaniem Edmunda Szota polega na finansowaniu polonijnej spółki komercyjnej Znad Wilii rozgłośnia radiowa sp. z o.o. poprzez Fundację dobroczynności i wspierania rozgłośni radiowej Znad Wilii. Zaznaczono, że nie fundacja, a właśnie komercyjna spółka posiada prawo do nadawania na falach UKF w Republice Litewskiej. Stąd państwo polskie „dotuje działalność komercyjnej spółki, czego zabrania prawo”.

W nawiązaniu do tego poseł Winnicki zadał pytania:

„4) Czy wszystkie środki, jakie trafiają do fundacji „Znad Wilii radijo stoties labdaros ir paramos fondas” (Fundacja dobroczynności i wspierania rozgłośni radiowej Znad Wilii) są fakturowane i na jakich zasadach są rozliczane z instytucjami państwa polskiego?

5) Czy prawdą jest, iż środki adresowane do wspomnianej fundacji finalnie trafiają do komercyjnej spółki?

6) Czy resort planuje zareagować na zgłaszany problem i dokonać weryfikacji finansowania mediów polskich na Litwie w oparciu o kryterium faktycznego beneficjenta tej pomocy?”

sejm.gov.pl/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Radio ZW to taka sama antypolska, antynarodowa i antykatolicka propaganda jak Gazeta Wyborcza, zresztą Okińczyc i Michnik to starzy kumple, do spółki ze starym polakożercą Landsbergisem. Dobrze że wreszcie ktoś się chce przyjrzeć podejrzanym biznesikom tego cwaniaka, który na swoje bezczelnie antypolskie media bierze do prywatnej kieszeni kasiorę z Polski, to szczyt chamstwa.