„Porozumienie jakie Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) zawarły z Izraelem nie jest wymierzone w Iran” – oświadczył w poniedziałek szef resortu spraw zagranicznych ZEA.

„Porozumienie jakie Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) zawarły z Izraelem nie jest wymierzone w Iran” – zadeklarował w poniedziałek szef dyplomacji ZEA Anwar Gargasz. Odniósł się w ten sposób do sobotniej wypowiedzi prezydenta Iranu Hasan Rowhaniego, który skrytykował umowę.

Rząd ZEA informował w niedzielę, że ambasador Iranu został wezwany do złożenia wyjaśnień po wystąpieniu Rowhaniego. Prezydent Iranu nazwał bowiem porozumienie Emiratów z Izraelem zdradą. Zdaniem resortu spraw zagranicznych ZEA wypowiedź była „nie do zaakceptowania” – przypomina Polska Agencja Prasowa (PAP).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sobotę Rowhani powiedział, że Zjednoczone Emiraty Arabskie popełniły duży błąd, osiągając porozumienie w kwestii normalizacji stosunków z Izraelem. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej z kolei ostrzegł ZEA przed „niebezpiecznymi konsekwencjami” umowy.

Zdaniem Korpusu Strażników Rewolucji umowa jest „haniebnym” porozumieniem. Oświadczył także, że ograniczy ona wpływy USA na Bliskim Wschodzie oraz przyniesie „niebezpieczną przyszłość” rządowi ZEA.

Jak pisaliśmy, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie osiągnęły w czwartek historyczne porozumienie pokojowe, które doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami Bliskiego Wschodu. W zawieraniu porozumienia pośredniczył prezydent USA Donald Trump.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Porozumienie przewiduje m.in. zapewnienie muzułmanom większego dostępu do meczetu Al-Aksa na Starym Mieście w Jerozolimie czy umożliwienie  im lotu z Abu Zabi do Tel Awiwu. We wspólnym oświadczeniu stwierdzono także, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael natychmiast rozszerzą i przyspieszą współpracę w zakresie leczenia i rozwoju szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi w czasie pandemii.

pap / forsal.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz