Nawet 25 lat więzienia będzie mogło grozić przestępcom środowiskowym, których działalność doprowadziła do śmierci człowieka – poinformowali we wtorek przedstawiciele resortu klimatu i środowiska. Zaznaczyli, że taka kara mogłaby grozić np. za zatrucie źródeł wody niebezpiecznymi substancjami.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że resort środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, a także resortem sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji Kodeksu karnego, istotnie zaostrzający kary za przestępstwa przeciwko środowisku. „Aby zmierzyć się z negatywnym zjawiskiem, jakim jest nielegalne porzucanie odpadów i w odpowiedzi na oczekiwania społeczne, zaproponowaliśmy pakiet zmian sankcji karnych wobec przestępców środowiskowych” – powiedział. Przypomnijmy, że już wcześniej informowaliśmy o planach zmian prawnych w opisywanym zakresie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister podkreślił, że „postulowane zmiany nie dotyczą wyłącznie zaostrzenia kar. Do projektu wprowadzono mechanizm wychowawczy, polegający na nadzwyczajnym złagodzeniu kary wobec przestępców, którzy dobrowolnie w całości lub w znacznej części naprawili wyrządzoną szkodę”.

Zaznaczył, że zmiany przepisów, które są proponowane, mają także doprowadzić do nieuchronności kary w przypadku przestępstw związanych z nielegalnym przywozem odpadów niebezpiecznych z zagranicy.

„Dotkliwym problemem dla budżetu państwa oraz samorządów jest ponoszenie kosztów zagospodarowania porzuconych odpadów. Dlatego wśród proponowanych zmian jest nałożenie na sprawców przestępstw środowiskowych obowiązku wypłacenia nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – zwrócił uwagę wiceminister Jacek Ozdoba.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyraził opinię, że obecne kary są zdecydowanie za niskie, a przestępcy, pseudo przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że za ich nielegalną działalność powinno grozić wieloletnie więzienie. Oświadczył, że nowością będzie m.in. możliwość zastosowania kary do 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa środowiskowe, na skutek których dochodzi do śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób.

„Chodzi o efekt mrożący, kara 25 lat pozbawienia wolności będzie dotyczyła przestępców powodujących gigantyczne szkody mogące zagrażać życiu lub zdrowiu obywateli” – dodał.

Zobacz także: NIK o kontroli odpadów wwożonych z Ukrainy. Nieskuteczna i nieszczelna

pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz