W Klewaniu na Wołyniu pochowano szczątki 15 książąt Czartoryskich [+FOTO]

Sprofanowane przez złodziei grobów szczątki członków rodu Czartoryskich spoczęły w nowych trumnach w krypcie kościoła w Klewaniu.

W sobotę w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Klewaniu odbyła się uroczystość powtórnego pochówku szczątków 15 osób z książęcego rodu Czartoryskich. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji łuckiej bp Witalij Skomarowski. Do Klewania, będącego w przeszłości jednym z głównych gniazd Czartoryskich, przybyło na pogrzeb 25 członków rodu z czterech pokoleń. – informuje Monitor Wołyński.Wczesnobarokowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Klewaniu ufundował książę Jerzy Czartoryski w XVII wieku. Przez 300 lat służył on katolikom, jednak po II wojnie światowej i wypędzeniu Polaków, którzy przetrwali wołyńskie ludobójstwo, przejęły go władze sowieckie. Oddany prawowitym właścicielom w 1991 roku był mozolnie w miarę skromnych możliwości odnawiany. W trakcie remontu okazało się, że trumny w czterech kryptach zostały rozbite a szczątki pochowanych tu Czartoryskich zostały rozrzucone, prawdopodobnie przez poszukiwaczy skarbów. Obecny proboszcz świątyni ks. Jurij Pohnerybka postanowił je uroczyście ponownie pochować.

Jak pisze Monitor Wołyński, szczątki Czartoryskich umieszczono w 15 nowych trumnach. Na dwóch z nich umieszczono kielichy mszalne, stuły i księgi Ewangelii na znak, że zmarli byli księżmi. Bp Skomarowski odprawił nad trumnami mszę świętą koncelebrowaną. Czytanie przeczytała księżna Barbara Czartoryska, przewodnicząca Rodzinnego Związku Czartoryskich a psalm odśpiewała księżna Róża. Kościół był pełen ludzi – oprócz gości i miejscowych parafian na mszy byli przedstawiciele miejscowych władz.

Trumny zostały umieszczone w krypcie pod ołtarzem. Przez pewien czas będą one dostępne dla zwiedzających.

Klewań został nadany w XV wieku przez Świdrygiełłę Michałowi Wasylowi Czartoryskiemu i stał się do końca XIX wieku jedną z głównych siedzib rodu Czartoryskich. Wszystkie obecne zabytki miasta – oprócz kościoła także zamek i cerkiew – zostały ufundowane przez członków tego rodu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Powtórny pogrzeb Radziwiłłów

Kresy.pl / Monitor Wołyński

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz