W Klewaniu na Wołyniu pochowano szczątki 15 książąt Czartoryskich [+FOTO]

Sprofanowane przez złodziei grobów szczątki członków rodu Czartoryskich spoczęły w nowych trumnach w krypcie kościoła w Klewaniu.

W sobotę w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Klewaniu odbyła się uroczystość powtórnego pochówku szczątków 15 osób z książęcego rodu Czartoryskich. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji łuckiej bp Witalij Skomarowski. Do Klewania, będącego w przeszłości jednym z głównych gniazd Czartoryskich, przybyło na pogrzeb 25 członków rodu z czterech pokoleń. – informuje Monitor Wołyński.

Wczesnobarokowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Klewaniu ufundował książę Jerzy Czartoryski w XVII wieku. Przez 300 lat służył on katolikom, jednak po II wojnie światowej i wypędzeniu Polaków, którzy przetrwali wołyńskie ludobójstwo, przejęły go władze sowieckie. Oddany prawowitym właścicielom w 1991 roku był mozolnie w miarę skromnych możliwości odnawiany. W trakcie remontu okazało się, że trumny w czterech kryptach zostały rozbite a szczątki pochowanych tu Czartoryskich zostały rozrzucone, prawdopodobnie przez poszukiwaczy skarbów. Obecny proboszcz świątyni ks. Jurij Pohnerybka postanowił je uroczyście ponownie pochować.

Jak pisze Monitor Wołyński, szczątki Czartoryskich umieszczono w 15 nowych trumnach. Na dwóch z nich umieszczono kielichy mszalne, stuły i księgi Ewangelii na znak, że zmarli byli księżmi. Bp Skomarowski odprawił nad trumnami mszę świętą koncelebrowaną. Czytanie przeczytała księżna Barbara Czartoryska, przewodnicząca Rodzinnego Związku Czartoryskich a psalm odśpiewała księżna Róża. Kościół był pełen ludzi – oprócz gości i miejscowych parafian na mszy byli przedstawiciele miejscowych władz.

Trumny zostały umieszczone w krypcie pod ołtarzem. Przez pewien czas będą one dostępne dla zwiedzających.

Klewań został nadany w XV wieku przez Świdrygiełłę Michałowi Wasylowi Czartoryskiemu i stał się do końca XIX wieku jedną z głównych siedzib rodu Czartoryskich. Wszystkie obecne zabytki miasta – oprócz kościoła także zamek i cerkiew – zostały ufundowane przez członków tego rodu.

CZYTAJ TAKŻE: Powtórny pogrzeb Radziwiłłów

Kresy.pl / Monitor Wołyński

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply