W Kałuszu odsłonięto tablicę upamiętniającą Dmytra Palijiwa [+FOTO]

W mieście Kałusz w obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie uroczyście odsłonięto tablicę ku czci ukraińskiego wojskowego Dmytra Palijiwa. Natychmiast przypomniano, że Palijiw był oficerem dywizji SS Galizien.

Jak wynika z informacji podanych przez lokalny portal Kalushnews.city, tablicę odsłonięto w piątek z okazji 101 rocznicy proklamacji tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej, którą na Ukrainie nazywa się „Listopadowym Czynem”. Palijiw służył w armii ZURL i na odsłoniętej tablicy został nazwany „Architektem Listopadowego Czynu”.

Tablicę umieszczono na budynku miejscowego domu kultury. Jak pisze Kalushnews, na uroczystość przybyło wielu działaczy społecznych, władze miasta i rejonu, studenci miejscowej uczelni a także przedstawiciele organizacji „Galicyjskie Bractwo Byłych Żołnierzy 1. Dywizji Ukraińskiej +Hałyczyna+ Ukraińskiej Armii Narodowej” (tj. SS Galizien).

Tablicę poświęcili duchowni – o. Mychajił Bihun z Kościoła greckokatolickiego oraz o. Mykoła Moroz z Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Kwiaty pod tablicą złożyły miejscowe władze, weterani OUN-UPA oraz działacze społeczni.

Odsłonięcie tablicy w Kałuszu odnotował również przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky, który przypomniał, że Palijiw był niemieckim kolaborantem.

„W Kałuszu uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Hauptsturmführera dywizji SS Galizien Dmytra Palijiwa” – napisał we wtorek na Facebooku Dolinsky zamieszczając m.in. zdjęcie Palijiwa stojącego w niemieckim mundurze obok trybuny oraz rzeźby przedstawiającej Hitlera.

Na odsłoniętej w piątek tablicy nie ma jednak odniesień do kolaboracyjnej przeszłości Palijiwa.

Dmytro Palijiw urodził się we wsi Przewoziec leżącej tuż obok Kałusza. Jak pisaliśmy, w jego rodzinnej wsi dwa lata temu odsłonięto popiersie Palijiwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Kalushnews.city
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz