Na Majdanie w Kijowie aktywiści uczcili Waffen-SS Galizien [+FOTO]

Ukraińscy aktywiści znani z gloryfikowania m.in. UPA i dywizji Wafen-SS Galizien wywiesili na Majdanie w Kijowie wielki baner ku czci tej kolaboracyjnej ukraińskiej formacji ochotniczej.

W niedzielę 28 kwietnia na kijowski Majdanie, na kładce-wiadukcie u wylotu ul. Instytuckiej, obok Hotelu Ukraina, wywieszono wielki baner ku czci kolaboracyjnej ukraińskiej dywizji ochotniczej Waffen-SS Galizien – poinformował na portalu społecznościowym w poniedziałek Eduard Dolinski, przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego. Dołączył też zdjęcie baneru. Dopytywany, czy on ciągle tam wisi odpowiedział, że „wczoraj [w niedzielę-red.] był”.

Na wielkim banerze widać fotografie członków tej kolaboracyjnej formacji oraz napis „Nie zapomni Ukraina strzelca, ze złotym lwem na rękawie” (ukr. „Не забуде стрільця Україна, З золотим левиком на рукаві!”). Jest to cytat z pieśni popularnej wśród sympatyków Wafen-SS Galizien i wśród ukraińskich nacjonalistów.

Przeczytaj: „SS Hałyczyna – Dywizja bohaterów!”. Ulicami Lwowa przeszedł marsz z okazji 75 rocznicy utworzenia SS Galizien [+VIDEO/+FOTO]

Pierwotnie, fotografia udostępniona przez Dolińskiego została zamieszczona na profilu facebookowym grupy-projektu Ukrainian Military Honour, której członkowie gloryfikują m.in. UPA i Wafen-SS Galizien, a jako aktywiści zajmują się propagowaniem tych zbrodniczych formacji. W poście z niedzielnego popołudnia chwalili się wywieszeniem baneru na Majdanie w Kijowe, podkreślając, że nie zapomnieli o członkach dywizji i nie pozwolą o nich zapomnieć. Na zdjęciach celowo zamalowano charakterystyczną tarczę naramienną ukraińskiej ochotniczej dywizji. Tłumaczono, że zrobiono to po to, żeby uniknąć „zbanowania” na Facebooku.

Przeczytaj: Neobanderowski działacz ze Lwowa chce na nowo stworzyć dywizję Waffen-SS Galizien

Zobacz również: We Lwowie prezentowano mundury i uzbrojenie Waffen-SS Galizien [+FOTO]

Przypomnijmy, że znanym gloryfikatorem kolaboracyjnej ukraińskiej dywizji Wafen-SS „Galizien” jest Światosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych.

Facebook.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Najgorsze jest to ze wobec absolutnego braku reakcji ze strony wladz Polski, czy innych. My zaczynamy sie do tego powoli przyzwyczajac. Podobna sytuacja jak z bezczelnoscia zydow, czy rosjan, ktorzy lza na temat historii jak I’m sie zechce, I malo kto sie juz temu dziwi.