Ukraina: odsłonięto popiersie esesmana Palijiwa w jego rodzinnej wsi [+VIDEO]

Według reportażu telewizyjnego esesman Dmitro Palijiewa służył w „pierwszej ukraińskiej dywizji” i jest wzorem do naśladowania.

Odsłonięcie popiersia miało miejsce w sto dwudziestą rocznicę urodzin Hauptsturmführera SS Galizien Dmitro Palijiwa. Uroczystość z udziałem władz i duchownych została transmitowana przez telewizję. W reportażu nie informowano, że osoba której ufundowano popiersie służyła w dywizji SS, a jedynie w „pierwszej ukraińskiej dywizji”. Reportaż mówił  jedynie o patriotyzmie, ojczyźnie i obowiązku.

W trakcie odsłonięcia miała miejsca panahyda w intencji zmarłego z udziałem lokalnych duchownych. Wójt rodzinnej wsi Dmitro Palijiwa przemówił do tłumnie zebranych mieszkańców wsi: To jest przykład dla naszej młodzieży: mają kogoś, na przykładzie kogo mogą się uczyć jak być, jak żyć i co robić dla Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Sam przeciw wszystkim – Ukrainiec walczy z ulicą SS-mana w Kałuszu [+FOTO]

Obecni byli również rekonstruktorzy w mundurach SS Galizien.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dmitro Palijiw był podczas swojego życia członkiem różnych ukraińskich organizacji narodowych i nacjonalistycznych, a tym jawnie faszystowskiego Frontu Jedności Narodowej. W międzyczasie zdążył zasiadać w polskim Sejmie z ramienia UNDO a także odbywać karę więzienia. Podczas II wojny wstąpił do SS Galizien, gdzie służył w stopniu Hauptsturmführera (kapitana). Zginął w 1944 roku w bitwie pod Brodami.

Reportaż:

Kresy.pl / facebook.com / twitter.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz