W Charkowie przywrócono pomnik sowieckiego marszałka [+FOTO]

Władze Charkowa na Ukrainie odnowiły popiersie marszałka Związku Radzieckiego Gieorgija Żukowa obalone w czerwcu przez miejscowych aktywistów, w tym członków organizacji nacjonalistycznych. O ponownym postawieniu pomnika poinformował w mediach społecznościowych mer Charkowa Hennadij Kernes.

Jak obiecałem – dzisiaj przywróciliśmy [pomnik] na miejsce – napisał Kernes w czwartek na Facebooku zamieszczając zdjęcia odnowionego popiersia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu rada Charkowa przywróciła w mieście ulicę (prospekt) Marszałka Żukowa, przemianowaną w ramach dekomunizacji na ulicę generała Petra Hryhorenki. Jest to powrót do stanu, który obowiązywał od 1990 roku do 17. maja 2016 roku. Według charkowskich radnych „tak życie, jak i działalność Żukowa są powiązane z oporem i wygnaniem nazistowskich okupantów z Ukrainy oraz z wyzwoleniem miasta Charkowa podczas II wojny światowej 1939-1945”. Generał Hryhorenko, również sowiecki generał, a zarazem dysydent, będzie jednak miał swoją ulicę w Charkowie – radni nadali jego imię jednemu z zaułków.

Popiersie Żukowa obalono 2. czerwca w czasie protestu przeciw zjazdowi założycielskiemu tzw. partii merów, zakładanej m.in. przez merów Charkowa i Odessy. Pod charkowskim Pałacem Sportu, gdzie odbywał się zjazd, doszło do zamieszek, w wyniku których ucierpiała co najmniej jedna osoba. Gdy na miejscu wzmocniono siły policji, aktywiści przemieścili się pod pomnik Żukowa i obalili go przy pomocy liny. Próbowali też rozbić go młotkami i siekierami, a także nanieśli na nim napis „Kat”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz