Brytyjskie władze oświadczyły w czwartek, że uzbrojone irańskie kutry usiłowały zatrzymać brytyjski supertankowiec przepływający przez cieśninę Ormuz. Konieczna była interwencja okrętu brytyjskiej marynarki wojennej. Władze w Teheranie zaprzeczają, że doszło do jakiegokolwiek incydentu.

Jak podało brytyjskie ministerstwo obrony, trzy irańskie łodzie próbowały „wstrzymać przejście” tankowca British Heritage. W tej sytuacji interweniowała fregata HMS Montrose, która eskortowała tankowiec. „HMS Montrose został zmuszony do ustawienia się między irańskimi statkami a British Heritage i wydania ustnych ostrzeżeń irańskim statkom, które następnie zawróciły” – podano w komunikacie. Według BBC doszło do wycelowania dział fregaty w irańskie jednostki.

„Jesteśmy zaniepokojeni tym działaniem i wciąż namawiamy irańskie władze do deeskalacji sytuacji w regionie” – oświadczył rzecznik brytyjskiego rządu.

Źródła w brytyjskim resorcie obrony przekazały brytyjskim mediom, że zamiarem irańskich kutrów było zatrzymanie i skierowanie tankowca w stronę irańskiego brzegu.

Jak podaje agencja AFP, mierzący 274 metry długości tankowiec British Heritage należy do brytyjskiego koncernu BP i jest w stanie pomieścić milion baryłek ropy.

Irańska Gwardia Rewolucyjna zaprzeczyła, by jej kutry brały udział w incydencie. „Nie było żadnej konfrontacji z jakimkolwiek zagranicznym okrętem w ciągu ostatnich 24 godzin” – podano w oświadczeniu. Jednocześnie prezydent Iranu Hassan Rouhani stwierdził, że używanie okrętów wojennych do ochrony tankowca świadczy o desperacji i przerażeniu Wielkiej Brytanii.

Według CNN incydent został sfilmowany przez amerykański samolot zwiadowczy.

Jak stwierdza Al-Jazeera, do incydentu doszło dzień po tym, jak Rouhani ostrzegł Wielką Brytanię przed reperkusjami za aresztowanie irańskiego tankowca u wybrzeży Gibraltaru. Jeszcze wcześniej jeden z wysokich rangą dowódców Korpusu Strażników Rewolucji wyraził opinię, że jeśli Brytyjczycy nie zwolnią zatrzymanego tankowca, to Iran w ramach odwetu powinien zająć tankowiec brytyjski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański okręt strzelał w kierunku Irańczyków

Kresy.pl / AFP / Al-Jazeera / TVN24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz