USA opowiedziały się za uzyskaniem autokefalii przez ukraińskie prawosławie

USA wspierają Ukrainę w dążeniach do otrzymania autokefalii prawosławia – ogłosił na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką specjalny przedstawiciel USA ds. wolności religijnej Samuel Brownback.

Brownback, którego stanowisko ma rangę ambasadora, przebywa z roboczą wizytą na Ukrainie. We wtorek przyjął go prezydent Poroszenko. Szef ukraińskiego państwa zapoznał amerykańskiego dyplomatę z działaniami, które Ukraina podejmuje w celu utworzenia zjednoczonego i autokefalicznego ukraińskiego Kościoła prawosławnego.

Jesteśmy dumni, iż mamy przyzwoity stan wolności religijnej na Ukrainie, gwarantowany przez konstytucję i ustawę o wolności sumienia i organizacjach religijnych, a także tradycyjnie wysoki stopień tolerancji panującej w ukraińskim społeczeństwie – mówił Poroszenko gościowi z USA. Jednocześnie ukraiński prezydent zwracał uwagę Brownbacka na „systematyczne prześladowania” wiernych ukraińskich na Krymie i w Donbasie. Obaj rozmówcy zgodzili się, że działania te wymagają „twardej odpowiedzi”.

CZYTAJ TAKŻE: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła katolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Samuel Brownback zapewnił Poroszenkę, że Stany Zjednoczone wciąż wspierają Ukrainę w walce o przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej a także uznają jej prawo do posiadania jednego ukraińskiego autokefalicznego Kościoła prawosławnego.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy wsparł starania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o utworzenie na Ukrainie zjednoczonego samodzielnego (autokefalicznego) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Działania te mają poparcie ukraińskich władz, ponieważ zależy im na istnieniu niezależnego od Moskwy Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w Istambule (Konstantynopolu) zakończyły się obrady Wielkiej Rady Hierarchicznej, czyli trwająca narada biskupów prawosławnych patriarchatu konstantynopolitańskiego. Poruszono podczas niej m.in. kwestię nadania ukraińskiemu Kościołowi prawosławnemu autokefalii. Hierarchowie prawosławni zostali poinformowani o pozytywnej decyzji Patriarchy Bartłomieja I w tej sprawie i nie wyrazili żadnego fundamentalnego sprzeciwu. Prawdopodobnie ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną podczas synodu w październiku. Niewykluczone, że przyznanie autokefalii może być rozważane jednocześnie ze zniesieniem klątwy nałożonej 20 lat temu na Patriarchę Filareta, głowę Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Tak z głupia frant Samuela zapytam: czy Stany Zjednoczone,oraz ich przewodnik Izrael wspierają Serbię w walce o przywrócenie serbskiej suwerenności i integralności terytorialnej z Kosowem? Przedstawiciel USA d/s wolności religijnej,niejaki Samuel Brownback winien zająć się w pierwszej kolejności sprawą wolności masowych pedofilów w ussmańskim Kościele-przecież dla tych dzieci to autentyczna męka.Jednak Żydek Samuel tym się nie zajmie,Żydkowi pasuje gdy w Kościele moralność się psuje,toż to Żydka cel odwieczny.