USA opowiedziały się za uzyskaniem autokefalii przez ukraińskie prawosławie

USA wspierają Ukrainę w dążeniach do otrzymania autokefalii prawosławia – ogłosił na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką specjalny przedstawiciel USA ds. wolności religijnej Samuel Brownback.

Brownback, którego stanowisko ma rangę ambasadora, przebywa z roboczą wizytą na Ukrainie. We wtorek przyjął go prezydent Poroszenko. Szef ukraińskiego państwa zapoznał amerykańskiego dyplomatę z działaniami, które Ukraina podejmuje w celu utworzenia zjednoczonego i autokefalicznego ukraińskiego Kościoła prawosławnego.

Jesteśmy dumni, iż mamy przyzwoity stan wolności religijnej na Ukrainie, gwarantowany przez konstytucję i ustawę o wolności sumienia i organizacjach religijnych, a także tradycyjnie wysoki stopień tolerancji panującej w ukraińskim społeczeństwie – mówił Poroszenko gościowi z USA. Jednocześnie ukraiński prezydent zwracał uwagę Brownbacka na „systematyczne prześladowania” wiernych ukraińskich na Krymie i w Donbasie. Obaj rozmówcy zgodzili się, że działania te wymagają „twardej odpowiedzi”.

CZYTAJ TAKŻE: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła katolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Samuel Brownback zapewnił Poroszenkę, że Stany Zjednoczone wciąż wspierają Ukrainę w walce o przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej a także uznają jej prawo do posiadania jednego ukraińskiego autokefalicznego Kościoła prawosławnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy wsparł starania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o utworzenie na Ukrainie zjednoczonego samodzielnego (autokefalicznego) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Działania te mają poparcie ukraińskich władz, ponieważ zależy im na istnieniu niezależnego od Moskwy Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, w Istambule (Konstantynopolu) zakończyły się obrady Wielkiej Rady Hierarchicznej, czyli trwająca narada biskupów prawosławnych patriarchatu konstantynopolitańskiego. Poruszono podczas niej m.in. kwestię nadania ukraińskiemu Kościołowi prawosławnemu autokefalii. Hierarchowie prawosławni zostali poinformowani o pozytywnej decyzji Patriarchy Bartłomieja I w tej sprawie i nie wyrazili żadnego fundamentalnego sprzeciwu. Prawdopodobnie ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną podczas synodu w październiku. Niewykluczone, że przyznanie autokefalii może być rozważane jednocześnie ze zniesieniem klątwy nałożonej 20 lat temu na Patriarchę Filareta, głowę Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Tak z głupia frant Samuela zapytam: czy Stany Zjednoczone,oraz ich przewodnik Izrael wspierają Serbię w walce o przywrócenie serbskiej suwerenności i integralności terytorialnej z Kosowem? Przedstawiciel USA d/s wolności religijnej,niejaki Samuel Brownback winien zająć się w pierwszej kolejności sprawą wolności masowych pedofilów w ussmańskim Kościele-przecież dla tych dzieci to autentyczna męka.Jednak Żydek Samuel tym się nie zajmie,Żydkowi pasuje gdy w Kościele moralność się psuje,toż to Żydka cel odwieczny.