Ukraiński rząd znacznie ograniczył liczbę gospodarstw domowych, którym przysługują dopłaty do usług mieszkaniowo-komunalnych. Grupą, której odebrano takie subsydia, są m.in. rodziny osób, które przebywały za granicą ponad 60 dni, czyli głównie emigrantów zarobkowych.

Jak podał w czwartek portal Zaxid.net, zgodnie z uchwałą Rady Ministrów Ukrainy z 14 kwietnia br., od 1 maja weszły w życie zmiany zasad ubiegania się o dofinansowanie opłat za usługi mieszkaniowo-komunalne. Przyznanie dopłaty nastąpi teraz dopiero po złożeniu nowego wniosku i zadeklarowaniu dochodów i wydatków. Dokumenty należy składać od maja do września włącznie. Jednocześnie znacznie poszerzono listę przypadków, w których dodatek mieszkaniowy nie przysługuje.

W szczególności dopłaty nie otrzyma gospodarstwo domowe, w którym jeden z domowników posiada samochód młodszy niż 5-letni, bądź posiada dwa samochody wyprodukowane mniej niż przed 15 latami.

Dotacja nie zostanie również przyznana, jeśli w gospodarstwie domowym lub w rodzinie członka gospodarstwa domowego znajdują się osoby, które ukończyły 18 lat i nie mają oficjalnego dochodu lub których średni miesięczny dochód całkowity jest niższy od płacy minimalnej (z wyjątkiem m.in. studentów studiów dziennych, zarejestrowanych bezrobotnych i osób które przebywały w więzieniu).

Dopłat nie otrzymają też gospodarstwa domowe, których członkowie przebywali za granicą łącznie ponad 60 dni (z wyjątkiem osób wyjeżdżających w celach edukacyjnych, służbowych, leczniczych lub w celu udokumentowanej opieki nad dzieckiem przed ukończeniem trzeciego roku życia). Oznacza to odebranie subsydiów rodzinom emigrantów zarobkowych.

Prawo do dopłat utracą też gospodarstwa, w których jakikolwiek domownik w ciągu 12 miesięcy dokonał zakupu papierów wartościowych lub materiałów budowlanych  za ponad 50 tys. hrywien (ok. 7 tys. złotych), posiada depozyt bankowy o wartości ponad 25-krotności minimum socjalnego, bądź też posiada więcej niż jeden dom lub mieszkanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie nie ustają protesty przeciw podwyżkom opłat [+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz