Rada Najwyższa Ukrainy – ukraiński jednoizbowy parlament – uchwaliła w drugim czytaniu nowelizację kodeksu podatkowego ułatwiającą wykorzystanie kredytu w wysokości 100 mln euro, który Polska udzieliła Ukrainie jeszcze w 2015 roku.

Jak podała we wtorek agencja informacyjna Ukrinform, nowelizację przepisów podatkowych poparło 304 deputowanych przy minimalnej wymaganej liczbie głosów 226. Ustawa wprowadza czasowe opodatkowanie zerową stawką VAT towarów i usług wprowadzanych na obszar celny Ukrainy przez polskie firmy oraz ich przedstawicielstwa na Ukrainie, które wykonują kontrakty finansowane kredytem udzielonym przez Polskę na rozbudowę ukraińskiej infrastruktury przygranicznej. Zerowa stawka VAT ma obowiązywać w okresie realizacji umowy kredytowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przypomnijmy, że chodzi o kredyt, który został udzielony Ukrainie na mocy umowy z 9 września 2015 roku zawartej jeszcze przez rząd PO-PSL. Kredyt był przeznaczony na sfinansowanie modernizacji infrastruktury drogowej granic oraz budowę polsko-ukraińskich przejść granicznych. Zgodnie z umową 60 proc. towarów wykorzystywanych przy realizacji wymienionych projektów ma być dostarczonych przez firmy polskie. Kredyt został udzielony na preferencyjnych warunkach – oprocentowanie kredytu wynosi 0,15 proc. rocznie a jego spłata ma nastąpić w ciągu 25 lat po upływie 5-letniego okresu karencji.

Jak pisaliśmy, po przyznaniu kredytu okazało się jednak, że ukraińskie przepisy podatkowe i celne utrudniają polskim firmom wykonywanie zleceń od ukraińskich urzędów i agencji korzystających z kredytu, w szczególności przy imporcie i zakupie niezbędnych towarów na terytorium Ukrainy. W rezultacie do kwietnia br. Ukraina wykorzystała jedynie 5,8 mln z przyznanych 100 mln euro. Wówczas to ukraiński rząd zainicjował zmiany przepisów podatkowych i celnych ułatwiających realizację polsko-ukraińskiej umowy.

Według ministerstwa finansów Ukrainy 68 mln euro pochodzących z polskiego kredytu otrzyma ukraińska agencja drogowa Ukrawtodor, 25 mln euro – państwowa służba celna (Derżmytsłużba) a 7 mln euro – ukraińska straż graniczna (Derżprykordonsłużba). Ukrawtodor ma rozbudować infrastrukturę drogową na dojazdach do sześciu przejść granicznych na granicy z Polską, Derżmytsłużba wyda pieniądze na urządzenie trzech przejść granicznych (według portalu Zaxid.net będzie to budowa pieszego przejścia w Rawie Ruskiej-Hrebennem, rozbudowa przejścia drogowego na przejściu w Krakowcu-Korczowej oraz remont przejścia w Szeginiach-Medyce). Derżprykordonsłużba wyremontuje 7 swoich obiektów.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma wyremontuje drogę na Ukrainie prowadzącą do przejścia granicznego w Budomierzu

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz