Rada Najwyższa Ukrainy (ukraiński parlament) odwołała w czwartek ze stanowiska prokuratora generalnego Rusłana Riaboszapkę. Odwołanemu urzędnikowi zarzucono m.in., że podległa mu prokuratura nie wyjaśniła najgłośniejszych przestępstw.

Jak podaje agencja Unian, głosowanie nad odwołaniem Riaboszapki odbyło się w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu ukraińskiego parlamentu. Za zwolnieniem prokuratura generalnego opowiedziało się 263 deputowanych z 376 obecnych na sali, głównie z frakcji Sługi Narodu i Platformy Opozycyjnej – Za Życiem. Wstrzymali się od głosu deputowani “Batkiwszczyny” i “Europejskiej Solidarności”. Przeciw było 18 deputowanych z frakcji “Hołosu”.

W uchwale o odwołaniu Riaboszapki (formalnie było to udzielenie mu wotum nieufności) zarzucono mu “niską efektywność” w wykonywaniu obowiązków prokuratora generalnego, w efekcie czego nie sprostał on oczekiwaniom ukraińskiego społeczeństwa odnośnie “pilnego przywrócenia sprawiedliwości” w kraju.

„Brak wyjaśnienia, opóźnienia w wyjaśnianiu najbardziej głośnych spraw karnych świadczą o niechęci, niemożności lub niezdolności prokuratora generalnego do wypełniania zadań postawionych przez prawo szczególnie przed Biurem Prokuratora oraz przed prokuraturą jako całością” – napisano w uchwale.

Kilka godzin przed głosowaniem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał Riaboszapkę “dobrym specjalistą”, który jednak “nie wykazał się wynikami”.

Jak podaje Ukraińska Prawda powołując się na swoje źródła, nowym prokuratorem generalnym może zostać deputowany “Sługi Narodu” Serhij Ionuszas.

Przypomnijmy, że w środę podczas nadzwyczajnego posiedzenia ukraiński parlament przyjął dymisję dotychczasowego premiera Ołeksija Honczaruka. Jednocześnie, wraz z dymisją premiera, odwołany został cały ukraiński rząd. Później deputowani zaakceptowali wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczący nominowania na nowego premiera Denysa Szmyhala, dotychczasowego wicepremiera. Zatwierdzono też skład nowego rządu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obóz prezydenta Zełenskiego zdecydował się na szerokie zmiany personalne krótko po tym, jak sondaże opinii publicznej pokazały znaczny spadek zaufania do rządzących. Zdecydowana większość ankietowanych Ukraińców oceniało, że nowe władze nie radzą sobie z z najważniejszymi zadaniami, w tym ze zwalczaniem korupcji i ściganiem najgłośniejszych przestępstw.

Kresy.pl / Unian / Ukraińska Prawda / Zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply