Ukraina zatrzymała rosyjski statek, który uczestniczył w incydencie kerczeńskim

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w czwartek o zatrzymaniu rosyjskiego tankowca „NEYMA”, który miał blokować ukraińskie okręty podczas listopadowego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Jak podano w ukraińskim komunikacie, 24. lipca do położonego w obwodzie odeskim portu w Izmaile zawinął rosyjski tankowiec „NIKA SPIRIT” o numerze identyfikacyjnym IMO 8895528. Ukraińskie służby twierdzą, że jednostka wcześniej nazywała się „NEYMA” i została użyta przez Rosjan do zablokowania ruchu ukraińskich okrętów, które w listopadzie 2018 roku podjęły próbę nieuzgodnionego z Rosją przepłynięcia przez Cieśninę Kerczeńską.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według ukraińskich śledczych rosyjscy właściciele tankowca zmienili jego nazwę w celu ukrycia faktu uczestnictwa statku w incydencie kerczeńskim. Numer IMO jednostki pozostał jednak bez zmian.

Tankowiec „NEYMA” został zatrzymany w izmailskim porcie przez SBU we współpracy w prokuraturą wojskową. „Takie bezprawne działania [blokowanie ukraińskich okrętów – red.] przyczyniły się do przymusowego, z zastosowaniem broni, zatrzymania i ujęcia przez straż graniczną FSB Federacji Rosyjskiej ukraińskich okrętów wojskowych wraz z 24 członkami załogi” – napisano w komunikacie SBU podając powód zatrzymania.

Na zatrzymanym tankowcu przeprowadzono czynności śledcze w postaci przeszukania, zajęcia dokumentacji w tym dzienników pokładowych i zapisów radiowych. Przesłuchano członków załogi. Tankowiec uznano za ważny dowód w sprawie, jest przygotowywany wniosek do sądu o aresztowanie statku.

W ukraińskim komunikacie podano także, że podejrzanymi w śledztwie dotyczącym incydentu jest 15 wysokich rosyjskich funkcjonariuszy, w tym jeden kontradmirał, dwóch wiceadmirałów i generał-pułkownik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że 25. listopada 2018 r. doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana. Według niektórych ukraińskich mediów doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty (kutry „Nikopol” i „Berdiańsk” oraz holownik „Jany Kapu”) zostały zajęte przez Rosjan. Do rosyjskiego aresztu trafiły ich załogi, razem 24 marynarzy i oficerów. Rosjanie oskarżają ich o nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Rosyjskie władze uważają bowiem wody przybrzeżne wokół anektowanego Krymu za swoje wody terytorialne. Po incydencie zbrojnym władze Ukrainy zdecydowały się o ogłoszeniu stanu wojennego w wybranych obwodach.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz