Minister spraw zagranicznych Węgier nazwał wydanie przez Kijów zakazu wjazdu na Ukrainę dwóm wysokim rangą węgierskim urzędnikom „godnym pożałowania i bezsensownym”.

Jak podaje Deutsche Welle, w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że Ukraina zakazała wjazdu dwóm wysokim urzędnikom z Węgier z powodu agitacji wyborczej na Zakarpaciu podczas niedawnych wyborów samorządowych. Kułeba zapowiedział wydanie podobnych zakazów dla kilku innych Węgrów, którzy mieli „wtrącać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy” podczas kampanii wyborczej. We wtorek skomentował to szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W wideo zamieszczonym na Facebooku Szijjarto nazwał decyzję strony ukraińskiej „godną pożałowania i bezsensowną”. Minister dodawał, że Budapeszt nie otrzymał jeszcze oficjalnego powiadomienia o zakazie wjazdu dwóch węgierskich urzędników.

Według szefa węgierskiej dyplomacji Ukraina zrobiła „nieprzyjazne kroki” wobec Węgier wzywając do swojego MSZ ambasadora Węgier oraz wydając zakazy wjazdu węgierskim urzędnikom. „Ukraina wysyła tym samym sygnał (…), że odrzuca wsparcie Węgier dla swojej euroatlantyckiej integracji” – powiedział Szijjarto. Minister pogratulował również węgierskim kandydatom zwycięstwa w wyborach samorządowych na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w niedzielę rano, czyli w dniu w którym na Ukrainie odbywało się głosowanie w wyborach samorządowych, na facebookowym profilu Pétera Szijjártó pojawił się wpis, w którym szef węgierskiej dyplomacji tłumaczył, dlaczego Węgrzy z obwodu zakarpackiego powinni głosować na węgierskie ugrupowanie Partię Węgrów Ukrainy – Towarzystwo Kultury Węgierskiej Zakarpacia. Agitacja węgierskiego ministra tak bardzo oburzyła władze w Kijowie, że jeszcze w niedzielę Budapesztowi zarzucono iż „zuchwale potwierdził swoje bezpośrednie wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy” i  „zadał podstępny cios konsekwentnym dążeniom Ukrainy do konstruktywnego rozwiązania problemów w stosunkach ukraińsko-węgierskich”. Do MSZ Ukrainy wezwano ambasadora Węgier i wręczono mu notę protestacyjną.

Kresy.pl / dw.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz