Ambasador Węgier wezwany do ukraińskiego MSZ

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zaprosiło w poniedziałek do siebie ambasadora Węgier Istvána Íjgyártó. Dyplomacie przekazano notę z protestem przeciwko „nielegalnej agitacji politycznej węgierskich urzędników na rzecz jednej z partii politycznych” w niedzielnych wyborach samorządowych na Ukrainie.

Jak podaje agencja informacyjna Ukrinform powołując się na komunikat rzeczniczki prasowej MSZ Ukrainy, na ręce ambasadora Węgier złożono protest w związku z wczorajszą wypowiedzią ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó, który otwarcie nawoływał do głosowania na węgierską partię w ukraińskich wyborach samorządowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„W dniu dzisiejszym do MSZ został zaproszony ambasador Węgier na Ukrainie István Íjgyártó, któremu przekazano notę ​​protestacyjną przeciwko faktom politycznej agitacji węgierskich urzędników na rzecz jednej z partii politycznych w wyborach samorządowych na Ukrainie 25 października 2020 roku” – poinformowało MSZ.

Węgierski dyplomata został również poinformowany o stanowisku MSZ w sprawie niedopuszczalności publicznych oświadczeń węgierskich urzędników, zwłaszcza w dniu wyborów, wzywających obywateli Ukrainy pochodzenia węgierskiego do głosowania na Partię Węgrów Ukrainy – Towarzystwo Kultury Węgierskiej Zakarpacia.

Według ukraińskiego MSZ takie działania węgierskich urzędników są sprzeczne z ukraińskim prawem, które zabrania cudzoziemcom udziału w przedwyborczej agitacji.

„Ministerstwo po raz kolejny wezwało stronę węgierską do poszanowania ustawodawstwa Ukrainy i niepodejmowania kroków, które świadczą o bezpośrednim wtrącaniu się w wewnętrzne sprawy Ukrainy i nie odpowiadają dobrosąsiedzkiemu charakterowi stosunków ukraińsko-węgierskich” – napisano w komunikacie.

Jednocześnie resort ukraińskiej dyplomacji zapewnił, że strona ukraińska „pozostaje otwarta na konstruktywną współpracę z Węgrami we wszystkich kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania na zasadzie wzajemnego szacunku i zrozumienia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w niedzielę rano, czyli w dniu w którym na Ukrainie odbywało się głosowanie w wyborach samorządowych, na facebookowym profilu Pétera Szijjártó pojawił się wpis, w którym szef węgierskiej dyplomacji tłumaczył, dlaczego Węgrzy z obwodu zakarpackiego powinni głosować na węgierskie ugrupowanie Partię Węgrów Ukrainy – Towarzystwo Kultury Węgierskiej Zakarpacia. Agitacja węgierskiego ministra tak bardzo oburzyła władze w Kijowie, że jeszcze w niedzielę Budapesztowi zarzucono iż „zuchwale potwierdził swoje bezpośrednie wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy” i  „zadał podstępny cios konsekwentnym dążeniom Ukrainy do konstruktywnego rozwiązania problemów w stosunkach ukraińsko-węgierskich”.

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz