Erdogan wezwał do bojkotu francuskich towarów

Napięcie pomiędzy Turcją a Francją nie maleje. Po odwołaniu francuskiego ambasadora z Ankary prezydent Turcji wezwał muzułmanów do bojkotu francuskich produktów. Ma to być “kara” za “islamofobiczne” wypowiedzi Emmanuela Macrona.

Jak podaje Daily Sabbah, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wziął w poniedziałek w Ankarze udział w wydarzeniu z okazji Maulid, czyli święta urodzin Mahometa. Wyraził tam opinię, że “coraz trudniej jest być muzułmaninem i prowadzić islamski styl życia w krajach zachodnich”.

Podkreślając, że Turcja traktuje “islamofobię” jako kwestię bezpieczeństwa narodowego i działa w tym zakresie, Erdoğan wezwał Unię Europejską do podjęcia działań przeciwko temu zjawisku, które uznał za przestępstwo z nienawiści. „Uważam, że na instytucjach UE spoczywa główna odpowiedzialność za walkę z islamofobią. Rada Europejska nie może dłużej ignorować islamofobii” – mówił prezydent Turcji.

„Europejscy politycy powinni wezwać Macrona, który przewodzi anty-muzułmańskiej nienawiści na kontynencie, do zaprzestania jego polityki” – dodawał.

Erdoğan odniósł się także do swojej sobotniej wypowiedzi o tym, że Macron “wymaga leczenia psychiatrycznego”. Według niego prezydent Francji “pogubił się” i “cały dzień” mówi o Erdoganie. Jego zdaniem Macrona “naprawdę trzeba zbadać”.

„Co można powiedzieć szefowi państwa, który traktuje w ten sposób miliony członków mniejszości religijnej w swoim kraju? Przede wszystkim [on potrzebuje] testu psychicznego” – dodawał Erdoğan.

Według Daily Sabbah wezwania do bojkotu francuskich towarów w krajach muzułmańskich nabrały popularności w odpowiedzi na poparcie Macrona dla karykatur Mahometa, które pierwotnie ukazały się w magazynie satyrycznym Charlie Hebdo.

Po głośnym mordzie na francuskim nauczycielu, który pokazywał swoim uczniom karykatury Mahometa, francuskie władze podjęły bardziej zdecydowane działania przeciwko islamistom we Francji. Zapowiedziano wydalenie z kraju ponad 200 islamskich ekstremistów. Prezydent Macron zaostrzył retorykę mówiąc o narastającym we Francji „islamistycznym separatyzmie” i konieczności nowego „zorganizowania islamu” w tym państwie. Projekt ustawy „organizującej” wyznawców islamu we Francji ma zostać przedstawiony 9 grudnia. Turcja jest krajem, którego władze najostrzej zareagowały na zapowiedzi francuskiego prezydenta.

Sobotnie przemówienie Erdogana władze Francji oceniły jako politycznie niedopuszczalne. Ambasador tego państwa w Turcji został wezwany do Paryża na konsultacje.

Kresy.pl / dailysabah.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply