Erdogan wezwał do bojkotu francuskich towarów

Napięcie pomiędzy Turcją a Francją nie maleje. Po odwołaniu francuskiego ambasadora z Ankary prezydent Turcji wezwał muzułmanów do bojkotu francuskich produktów. Ma to być „kara” za „islamofobiczne” wypowiedzi Emmanuela Macrona.

Jak podaje Daily Sabbah, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wziął w poniedziałek w Ankarze udział w wydarzeniu z okazji Maulid, czyli święta urodzin Mahometa. Wyraził tam opinię, że „coraz trudniej jest być muzułmaninem i prowadzić islamski styl życia w krajach zachodnich”.

Podkreślając, że Turcja traktuje „islamofobię” jako kwestię bezpieczeństwa narodowego i działa w tym zakresie, Erdoğan wezwał Unię Europejską do podjęcia działań przeciwko temu zjawisku, które uznał za przestępstwo z nienawiści. „Uważam, że na instytucjach UE spoczywa główna odpowiedzialność za walkę z islamofobią. Rada Europejska nie może dłużej ignorować islamofobii” – mówił prezydent Turcji.

„Europejscy politycy powinni wezwać Macrona, który przewodzi anty-muzułmańskiej nienawiści na kontynencie, do zaprzestania jego polityki” – dodawał.

Erdoğan odniósł się także do swojej sobotniej wypowiedzi o tym, że Macron „wymaga leczenia psychiatrycznego”. Według niego prezydent Francji „pogubił się” i „cały dzień” mówi o Erdoganie. Jego zdaniem Macrona „naprawdę trzeba zbadać”.

„Co można powiedzieć szefowi państwa, który traktuje w ten sposób miliony członków mniejszości religijnej w swoim kraju? Przede wszystkim [on potrzebuje] testu psychicznego” – dodawał Erdoğan.

Według Daily Sabbah wezwania do bojkotu francuskich towarów w krajach muzułmańskich nabrały popularności w odpowiedzi na poparcie Macrona dla karykatur Mahometa, które pierwotnie ukazały się w magazynie satyrycznym Charlie Hebdo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po głośnym mordzie na francuskim nauczycielu, który pokazywał swoim uczniom karykatury Mahometa, francuskie władze podjęły bardziej zdecydowane działania przeciwko islamistom we Francji. Zapowiedziano wydalenie z kraju ponad 200 islamskich ekstremistów. Prezydent Macron zaostrzył retorykę mówiąc o narastającym we Francji „islamistycznym separatyzmie” i konieczności nowego „zorganizowania islamu” w tym państwie. Projekt ustawy „organizującej” wyznawców islamu we Francji ma zostać przedstawiony 9 grudnia. Turcja jest krajem, którego władze najostrzej zareagowały na zapowiedzi francuskiego prezydenta.

Sobotnie przemówienie Erdogana władze Francji oceniły jako politycznie niedopuszczalne. Ambasador tego państwa w Turcji został wezwany do Paryża na konsultacje.

Kresy.pl / dailysabah.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz