Ukraińskie władze prowadzą rozmowy na temat ewakuacji rannych żołnierzy z oblężonych przez rosyjską armię zakładów Azowstal w Mariupolu.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w środę w serwisie Telegram, że Ukraina zaproponowała Rosji wymianę poważnie rannych ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal na rosyjskich żołnierzy znajdujących się w ukraińskiej niewoli.

“Zaproponowaliśmy Rosjanom taką wymianę: my wywozimy korytarzem humanitarnym naszych poważnie rannych chłopców z Azowstalu. Natomiast oddajemy wziętych do niewoli Rosjan według standardowych procedur wymiany jeńców wojennych” – napisała Wereszczuk. Jak stwierdziła, trwały na ten temat rozmowy.

Wereszczuk informowała, że obrońcy Azowstalu nie chcą kapitulować, natomiast Rosja nie zgodziła się na zastosowanie wobec nich specjalnej procedury polegającej na ewakuowaniu ich do kraju trzeciego, gdzie zostaliby internowani do końca wojny.

W czwartek Wereszczuk ujawniła, że rozmowy dotyczą tylko 38 najciężej rannych, leżących żołnierzy.

“Pracujemy krok po kroku. Wymienimy 38 ciężko rannych, potem ruszymy dalej. Obecnie nie ma rozmów na temat wymiany 500 czy 600 ludzi, jak informowały niektóre media” – napisała ukraińska wiceminister w serwisie Telegram. Zaapelowała też do polityków, dziennikarzy i osób publicznych, by powstrzymali się przed komentarzami, które “nie tylko wprowadzają w błąd i dezorientują społeczeństwo, ale także szkodzą procesowi negocjacyjnemu”.

CZYTAJ TAKŻE: Azow zarzuca “błędy” rządowi w Kijowie

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply