Ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy chce poprzez sąd zlikwidować 48 partii politycznych, które od dawna nie wykazują aktywności. Wśród nich jest “Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów”. Poinformował o tym w piątek szef resortu Denys Maluśka.

W wideo zamieszczonym na Facebooku Maluśka powiedział, że na Ukrainie jest zarejestrowanych 349 partii politycznych, z czego 48 to “partie-zombie”, które nie prowadzą żadnej działalności. Zdaniem ministra funkcjonuje cały czarny rynek, na którym za odpowiednio dużą sumę kupuje się i sprzedaje polityczne marki.

W związku z tym, że ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy odpowiada za kontrolę działalności partii politycznych, resort Denysa Maluśki złożył w sądzie wnioski o anulowanie rejestracji 48 partii, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wystawiały swoich kandydatów w wyborach.

“Ten krok zapewni polityczną odpowiedzialność, ochroni wyborców przed politycznymi szachrajami, da możliwość zabezpieczenia dyscypliny i zlikwiduje czarny rynek” – twierdzi ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy.

Co ciekawe, wśród partii wymienionych w spocie Maluśki jest “Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów”. Nie jest jasne, czy chodzi o ugrupowanie kontrowersyjnego działacza i urzędnika państwowego Bohdana Czerwaka. Oprócz tego ukraiński minister wymienił m.in. Partię Weteranów Afganistanu, Socjal-Demokratyczną Partię Ukrainy, partię Kobiety Ukrainy, Sojusz Chrześcijańsko-Demokratyczny, Partię Obrońców Ojczyzny, Partię Przemysłowców i Przedsiębiorców Ukrainy, Ludowy Ruch Ukrainy na rzecz Jedności, Ukraińską Partię Honoru, Zwalczania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej, “Czas”, Liberalno-Humanistyczną Partia “Towarzysz”, Wszechukraińską Partię Kozacką, “Rusinów”, Partię Kozaków Ukrainy, “Ukraina Przede Wszystkim!”, partię “Dzieci Wojny”, “Nasz Dom” i Partię Silnej Władzy.

CZYTAJ TAKŻE: Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – OUN

Kresy.pl / Facebook / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply