Rusłan Koszułynski, kandydat na prezydenta Ukrainy wysunięty przez „Swobodę” i popierany przez inne ugrupowania nacjonalistyczne poza Narodowym Korpusem, udzielił wywiadu Ukraińskiej Prawdzie, w którym zapowiedział kampanię prowadzoną po banderowsku.

Koszułynskiego zapytano w wywiadzie m.in. o to, jak chce zrealizować punkt swojego programu mówiący o wyzwoleniu Krymu i Donbasu. Jego zdaniem potrzebne są do tego „maksymalnie potężne” i nowoczesne siły zbrojne oraz program wzmocnienia marynarki wojennej. Kandydat chce także zmiany „formatu normandzkiego” w „budapesztański”, czyli włączenia USA i Wielkiej Brytanii. W zamierzeniach Koszułyńskiego „potężna gospodarka” ma napełnić skarb państwa, który na armię przeznaczy 5 proc. ukraińskiego PKB.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na pytanie o finansowanie kampanii wyborczej Koszułynski odpowiedział, że zostało otworzone specjalne konto bankowe, na które można wpłacać datki na jego kampanię. Stwierdził jednak, że nie będzie robił „wielkiej kampanii”.

Nie płacimy ludziom, którzy rozdają gazety, stoją w namiotach, wychodzą na akcje. Rozumiejąc, że nie pójdziemy do wiodących, centralnych mediów, gdzie opłaty są niewiarygodne (i mało prawdopodobne, by nas tam wpuścili), idziemy lepszą metodą, banderowską – dojść do każdego. Dlatego zaplanowaliśmy ogromną liczbę spotkań. – powiedział kandydat nacjonalistów.

Kandydaturę Rusłana Koszułynskiego oprócz „Swobody” popierają takie ugrupowania jak Kongres Ukraińskich Nacjonalistów, C14, OUN i Prawy Sektor.

Jak podaje Ukraińska Prawda, Koszułynski mieszka we Lwowie. W przeszłości pracował jako kucharz w restauracji i zajmował się biznesem. W latach 90. wyjechał do pracy do Rosji w tajdze w Kraju Krasnojarskim. Był asystentem szefa Swobody Ołeha Tiahnyboka a także deputowanym i wiceprzewodniczącym ukraińskiego parlamentu. Służył także jako artylerzysta podczas wojny w Donbasie (w tzw. Legionie Swobody) a w 2015 roku kandydował na mera Lwowa, lecz przegrał w drugiej turze z Andrijem Sadowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Komik znów na czele sondażu na Ukrainie

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz