Władze Unii Europejskiej odmówiły weryfikacji postanowienia o wprowadzeniu embarga na ukraiński drób w związku z pojawieniem się ptasiej grypy na Ukrainie. – dowiedziała się w piątek Europejska Prawda ze źródeł w ukraińskim rządzie.

Jak pisaliśmy, w styczniu br. Unia Europejska czasowo wstrzymała import mięsa drobiowego, produktów mięsnych z drobiu oraz produktów drobiowych nie poddanych obróbce cieplnej z Ukrainy. Powodem tej decyzji było wystąpienie w tym kraju ogniska ptasiej grypy. Ptasia grypa wystąpiła na farmie we wsi Buhakiw w rejonie niemirowskim obwodu winnickiego. Z powodu choroby padło tam 4856 sztuk drobiu, pozostałe około 93 tys. zwierząt zostało uśmierconych „w sposób humanitarny” i spalonych. 23 stycznia KE zareagowała wprowadzeniem czasowego zakazu importu drobiu z całej Ukrainy.

29 stycznia strona ukraińska w na forum Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina przekonywała stronę unijną, by embargo ograniczyć do drobiu pochodzącego z rejonu, gdzie stwierdzono zachorowania, obejmującego Buhakiw i pobliskie wsie.

W tym tygodniu w Brukseli odbyło się spotkanie głównych lekarzy weterynarii krajów UE, na którym propozycja ograniczenia embarga została odrzucona – pisze Europejska Prawda.

Przypomnijmy, że Ukraina przez ostatnie lata zalewała unijny rynek mięsem drobiowym wykorzystując lukę w umowie handlowej z UE. Unijne władze dopiero pod koniec ub. roku podjęły działania w celu załatania tej luki, jednocześnie zwiększając bezcłowy kontyngent na ukraińskie mięso.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply