Ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy nie spodobały się wypowiedzi prezydenta Czech o anektowanym przez Rosję Krymie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin w mało dyplomatycznych słowach skomentował na Twitterze wypowiedź prezydenta Czech Milosza Zemana o możliwości zrzeczenia się Krymu przez Ukrainę w zamian za rekompensatę ze strony Rosji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zostawcie Zemana, jego nie da się naprawić. W teatrze są reżyserzy i są aktorzy. Ci, którzy zaprosili go do wystąpienia, wiedzieli, co powie. To z nimi trzeba walczyć. – napisał Klimkin.

Przypomnijmy, że słowa Zemana padły podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, w odpowiedzi na zapytanie jednego z ukraińskich deputowanych.

Moim zdaniem, będzie jakaś rekompensata dla Ukrainy – czy to w formie finansowej, czy [w formie] ropy i gazupowiedział czeski prezydent. Zgodził się z tym, że aneksja Krymu przez Rosję była nielegalna, nazywając to „zamkniętą sprawą (fait accompli – pol. fakt dokonany)”.

Zeman wyjaśnił, że jeśli Ukraina nie zgodziłaby się na rekompensatę za utracony Krym, rozpocznie się „europejska wojna”. Powołał się przy tym na słowa byłego prezydenta Niemiec, Joachima Gaucka, który powiedział: „Jeśli zechcemy zabrać Krym i oddać go Ukrainie, to będzie oznaczać europejską wojnę”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nieco później prezydent Czech porównał sprawę Krymu do sprawy Kosowa i uznał, że Europa stosuje wobec tych dwóch spraw podwójne standardy.

Mówiłem o Krymie, a z drugiej strony jest Kosowo. Nie sądzę, by niepodległość Kosowa była rozsądnym rozwiązaniem. Jedne standardy stosuje się do Kosowa a inne do Krymu. – mówił Zeman na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Prezydent Zeman już wcześniej udzielał wypowiedzi, które nie podobały się na Ukrainie. W 2014 roku powiedział, że konflikt na Ukrainie to wojna domowa, zaś demonstracje i zamieszki na Majdanie były „wylęgarnią banderowców”. Na początku 2015 roku porównał Ukraińców maszerujących 1 stycznia w paradach ku czci Stepana Bandery do nazistów. Mówił także o zbrodniczości ideologii i ruchu animowanego przez Banderę.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Ten banderowski matoł może się jedynie pokłonić swemu panu zza oceanu i czekać na dalsze rozkazy. Jeśli do tej pory nie wiedział, niech zajrzy do encyklopedii i zobaczy, do kogo należał w przeszłości Krym. Jest rosyjski, tak samo jak Kosowo jest serbskie. Prezydent Czech to mądry polityk, realizuje czeską rację stanu. Mówiąc o podwójnych standardach miał całkowitą rację.