Pomimo tablic ostrzegawczych grzybiarze jak co roku o tej porze pojawili się licznie na żagańskim poligonie nie zważając na niebezpieczeństwo.

Wysyp grzybów w lasach koło Żagania był przyczyną przełożenia ćwiczeń oddziałów amerykańskiej armii stacjonujących w Żaganiu. – twierdzi niemiecki Tagesspiegel. Na żagańskim poligonie pojawiło się tylu grzybiarzy, nie zważających na zakaz wstępu, że wojskowi woleli zmienić termin ćwiczeń, tym bardziej, że tego dnia panowała słaba widoczność z powodu mgły.

W zasadzie czołgi typu Abrams były już gotowe do strzelania wczoraj. Kilka godzin po zdjęciu z pociągu. Jednak jak zrozumiał z tłumaczeń polskich kolegów dowódca batalionu, miejscowi rzucili się masowo o tej porze roku do lasu, by zbierać borowiki, które później suszą i jedzą na święta Bożego Narodzenia. Nie odstraszają ich przed tym znaki ostrzegawcze ustawione na poligonie. W związku z tym, że wczoraj była mgła, Donlin [dowódca – red.] przełożył ćwiczenia strzeleckie. Nie chciał ryzykować jakiegoś nieszczęścia. – napisano w niedzielę w reportażu Tagesspiegel z żagańskiego poligonu.

Jednak jak podaje niemiecka gazeta w dalszej części artykułu, ćwiczenia odbyły się dzień później.

Ale teraz wydaje się, jakby cały obóz był pod ostrzałem. Chociaż czołgi strzelają kilkaset metrów stąd, eksplozje słychać w sypialniach, łazienkach i w jadalni. Nikt się tym nie przejmuje. – relacjonował reporter niemieckiej gazety.

Przypomnijmy, że w ramach pierwszej rotacji ABCT (Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej) w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu stacjonuje dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii. Zwiększenie amerykańskiej obecności na północno-wschodnich i południowo-wschodnich obrzeżach NATO to część operacji Atlantic Resolve odbywającej się w ramach programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative – ERI), zainicjowanej w 2014 r. w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie.

Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia na poligonie w Żaganiu zainaugurowano w styczniu br.

CZYTAJ TAKŻE: W Żaganiu ktoś okradł kontener amerykańskiej armii

Kresy.pl / Tagesspiegel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz