Miloš Zeman ostro odpowiedział swoim krytykom, którzy mieli mu za złe dosadne ale prawdziwe słowa o marszach na cześć Bandery na Ukrainie.

Czeski prezydent kilka dni temu porównał Ukraińców maszerujących 1 stycznia w paradach ku czci Stepana Bandery (urodzonego właśnie pierwszego dnia roku) do nazistów. Mówił o zbrodniczości ideologii i ruchu animowanego przez Banderę. Potem mówił w kontekście nawoływań do gloryfiakcji wodza OUN oraz dowódcy UPA Romana Szuchewycza, że „w żadnym wypadku nie mogę pogratulować Ukrainie tego, że u niej tacy bohaterzy”.

Jego słowa wywołały krytykę miejscowych ukrainistów, którzy nazwali je „niedokładnymi i wprowadzającymi w błąd”. Zeman nie tylko się z nich nie wycofał, ale ostro wystąpił przeciw relatywizowaniu historii. Na swoim profilu na Facebooku czeski prezydent napisał: „Macie pojęcie o słowach Bandery >>Zabiję każdego Polaka od 16 do 60 lat<<. Jeśli macie to zgadzacie się z tymi słowami? Jeśli się zgadzacie to moja z wami dyskusja jest zakończona. Jeśli o tych słowach Bandery nie słyszeliście, to żadni z was ukrainiści”.

Odpowiadając na pokrętne tłumaczenia, że w czasie zbrodni OUN-UPA Bandera był więziony przez Niemców czeski prezydent stwierdził – „Stepan Bandera planował stworzyć na Ukrainie marionetkowe, nazistowskie państwo. Popierał go w tym Alfred Rosenberg […] I tylko dlatego, że Hitler miał inne plany – zasiedlić Ukrainę Niemcami – ten projekt został wstrzymany”.

radio.cz/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   zefir :

   Taki protest polskiego MSZ jest uzasadniony próbą zmiany rzeczywistości histotycznej.Bandersyny OUN-UPA-B ze szczególnie sadystycznym umiłowaniem zabijali Polaków w wieku poniżej 16lat i powyżej 60lat.Nie odpuszczali nawet jeszcze nienarodzonym.Popieram:Milos Zeman na prezydenta Polski!!!

 1. Avatar
  franciszekk :

  Nic Zeman nie PO-wiedział ani też nie na-PiS-kał na temat SEKTY kościelnej przynależnej POd Watykan!
  Kapłani tej sekty PO-świecali narzędzia zbrodni; kosy, siekiery, noże, karabiny ….. by czystki etniczne przebiegały sprawniej! Obecni kapłani tej SEKTY POd wielką św. IKONĄ współczesnego Barabasza (Bandera) odprawiają błogosławienne „chrześcijańskie” msze.

 2. tagore
  tagore :

  Mówiąc to Prezydent Zeman niekoniecznie kieruje się sympatią do Polaków ,gdyby tak było
  dokopał by Rządowi Czech i jego sympatykom ,oświadczając ,że Czechy nie muszą kontynuować
  polityki wspierania ukraińskich faszystów prowadzonej przed wojną wynikającej z wrogości do Polski.
  Bo historia zweryfikowała to jednoznacznie negatywnie.

  tagore

 3. Avatar
  uri :

  „Na swoim profilu na Facebooku czeski prezydent napisał: „Macie pojęcie o słowach Bandery >>Zabiję każdego Polaka od 16 do 60 lat<<." Bandera (+1959) musiał to młodemu Zemanowi (*1944) powiedzieć w wielkiej konfidencji. Pewnie powiedział (wysyczał) mu to "na ucho". Tego nawet Rossoliński-Liebe wespół z Bertovem nie wiedzą, ale to niewykluczone. Zeman to wybitny ukrainista, nie taki, jak ci "miejscowi".