Miloš Zeman ostro odpowiedział swoim krytykom, którzy mieli mu za złe dosadne ale prawdziwe słowa o marszach na cześć Bandery na Ukrainie.

Czeski prezydent kilka dni temu porównał Ukraińców maszerujących 1 stycznia w paradach ku czci Stepana Bandery (urodzonego właśnie pierwszego dnia roku) do nazistów. Mówił o zbrodniczości ideologii i ruchu animowanego przez Banderę. Potem mówił w kontekście nawoływań do gloryfiakcji wodza OUN oraz dowódcy UPA Romana Szuchewycza, że „w żadnym wypadku nie mogę pogratulować Ukrainie tego, że u niej tacy bohaterzy”.

Jego słowa wywołały krytykę miejscowych ukrainistów, którzy nazwali je „niedokładnymi i wprowadzającymi w błąd”. Zeman nie tylko się z nich nie wycofał, ale ostro wystąpił przeciw relatywizowaniu historii. Na swoim profilu na Facebooku czeski prezydent napisał: „Macie pojęcie o słowach Bandery >>Zabiję każdego Polaka od 16 do 60 lat<<. Jeśli macie to zgadzacie się z tymi słowami? Jeśli się zgadzacie to moja z wami dyskusja jest zakończona. Jeśli o tych słowach Bandery nie słyszeliście, to żadni z was ukrainiści”.

Odpowiadając na pokrętne tłumaczenia, że w czasie zbrodni OUN-UPA Bandera był więziony przez Niemców czeski prezydent stwierdził – „Stepan Bandera planował stworzyć na Ukrainie marionetkowe, nazistowskie państwo. Popierał go w tym Alfred Rosenberg […] I tylko dlatego, że Hitler miał inne plany – zasiedlić Ukrainę Niemcami – ten projekt został wstrzymany”.

radio.cz/kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • zefir
   zefir :

   Taki protest polskiego MSZ jest uzasadniony próbą zmiany rzeczywistości histotycznej.Bandersyny OUN-UPA-B ze szczególnie sadystycznym umiłowaniem zabijali Polaków w wieku poniżej 16lat i powyżej 60lat.Nie odpuszczali nawet jeszcze nienarodzonym.Popieram:Milos Zeman na prezydenta Polski!!!

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Nic Zeman nie PO-wiedział ani też nie na-PiS-kał na temat SEKTY kościelnej przynależnej POd Watykan!
  Kapłani tej sekty PO-świecali narzędzia zbrodni; kosy, siekiery, noże, karabiny ….. by czystki etniczne przebiegały sprawniej! Obecni kapłani tej SEKTY POd wielką św. IKONĄ współczesnego Barabasza (Bandera) odprawiają błogosławienne „chrześcijańskie” msze.

 2. tagore
  tagore :

  Mówiąc to Prezydent Zeman niekoniecznie kieruje się sympatią do Polaków ,gdyby tak było
  dokopał by Rządowi Czech i jego sympatykom ,oświadczając ,że Czechy nie muszą kontynuować
  polityki wspierania ukraińskich faszystów prowadzonej przed wojną wynikającej z wrogości do Polski.
  Bo historia zweryfikowała to jednoznacznie negatywnie.

  tagore

 3. uri
  uri :

  „Na swoim profilu na Facebooku czeski prezydent napisał: „Macie pojęcie o słowach Bandery >>Zabiję każdego Polaka od 16 do 60 lat<<." Bandera (+1959) musiał to młodemu Zemanowi (*1944) powiedzieć w wielkiej konfidencji. Pewnie powiedział (wysyczał) mu to "na ucho". Tego nawet Rossoliński-Liebe wespół z Bertovem nie wiedzą, ale to niewykluczone. Zeman to wybitny ukrainista, nie taki, jak ci "miejscowi".