Zdaniem czeskiego prezydenta Milosza Zemana, utrata Krymu przez Ukrainę to „sprawa zamknięta”. Proponuje więc rozwiązać ją, oferując Ukrainie rekompensatę.

Zeman zaproponował takie rozwiązanie podczas swojego wystąpienia do deputowanych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu.

– Moim zdaniem, będzie jakaś rekompensata dla Ukrainy – czy to w formie finansowej, czy [w formie] ropy i gazu – powiedział czeski prezydent. Zgodził się z tym, że aneksja Krymu przez Rosję była nielegalna, nazywając to „zamkniętą sprawą (fait accompli – pol. fakt dokonany)”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zeman wyjaśnił, że jeśli Ukraina nie zgodziłaby się na rekompensatę za utracony Krym, rozpocznie się „europejska wojna”. Powołał się przy tym na słowa byłego prezydenta Niemiec, Joachima Gaucka, który powiedział: „Jeśli zechcemy zabrać Krym i oddać go Ukrainie, to będzie oznaczać europejską wojnę”.

Prezydent Czech uznał, że taka wojna byłaby nieunikniona również wówczas, jeśli Ukraina będzie kontynuować działania na rzecz odzyskania Krymu. – Musimy uniknąć europejskiej wojny i wy musicie to zrozumieć – powiedział zgromadzonym Zeman.

Czytaj również: Prezydent Czech: Krym nie może wrócić do Ukrainy

Eurointegration.com.ua / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz