Władze ukraińskich obwodów nie remontują dróg pomimo tego, że otrzymują na to środki – twierdzi szef ukraińskiej państwowej agencji dróg „Ukrawtodor” Sławomir Nowak.

Nowak udzielił w niedzielę wywiadu rozgłośni Radio Swoboda. Odpowiadał w nim m.in. na pytania dotyczące budowy na Ukrainie płatnych autostrad a także o to, dlaczego lokalne drogi na Ukrainie nie są remontowane.

„Otwarcie powiem, że jestem już trochę zmęczony słuchaniem od gubernatorów narzekań odnośnie dróg państwowego znaczenia, że oni chcą tę albo tamtą drogę, albo chcą więcej środków na remont dróg państwowego znaczenia. Oni siedzą na środkach przeznaczonych na miejscowe drogi, a dróg nie robią. Powiem im otwarcie: koledzy, zajmijcie się swoją pracą – remontujcie swoje drogi, a my będziemy remontować nasze.” – powiedział Nowak.

Były polski minister transportu wezwał media i słuchaczy do wywierania nacisku na władze obwodów (odpowiedników polskich województw) i sprawdzania, jak wydają oni środki, które mają do dyspozycji.

Nowak podkreślał, że od początku roku za drogi lokalne na Ukranie odpowiadają władze obwodów. „Decentralizacja dróg odbyła się 1. stycznia. Ze 170 tys. km dróg, które były w rękach Ukrawtodoru, 120 tys. przekazano obwodowym państwowym administracjom, a 50 tys. pozostało na poziomie centralnym. Przekazaliśmy nie tylko drogi ale także środki. W ramach funduszu drogowego to 35 proc., przekazaliśmy 11,5 mld hrywien” – podkreślał Nowak.

Szef Ukrawtodoru chwalił podległą sobie agencję za to, że w przeciągu 2 lat wyremontowała ponad 3 tys km dróg. Jak pisze Radio Swoboda, w bieżącym roku zaplanowano remont około 4 tys. km dróg.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Sławomirowi Nowakowi wytknięto naruszenie przepisów antykorupcyjnych

Kresy.pl / Radio Swoboda

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz