Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podjęła działania wymierzone w członków drużyny piłkarskiej „Zakarpacie”, która wygrała mistrzostwa terytoriów nieuznawanych CONIFA.

Jak poinformowały służby prasowe SB Ukrainy, w odpowiedzi na zapytanie ukraińskiego parlamentarzysty Andrija Iljenko, obywatele węgierscy, którzy wzięli udział w „mundialu separatystów” otrzymali zakaz wjazdu na Ukrainę. Jednocześnie, przeciwko dwóm zawodnikom, będącym Węgrami i obywatelami Ukrainy wszczęto procedurę mającą pozbawić ich licencji sportowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Ustalono, że drużyna o nazwie Kárpátalja (w tłumaczeniu z węgierskiego Zakarpacie) została sformowana z inicjatywy strony węgierskiej spośród etnicznych Węgrów, z których część pochodzi z Zakarpacia (urodziła się w obwodzie zakarpackim)” – informuje SBU w dokumencie upublicznionym przez Iljenkę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, SBU wystosowała oficjalne ostrzeżenie wobec dwóch graczy, obywateli Ukrainy, z tej drużyny i poinformowała o zainicjowaniu przed Federacją Piłkarską Ukrainy sprawy o pozbawienie ich licencji sportowych. W drużynie Zakarpacia, jak informowano, nie brakuje mieszkańców regionu, którzy mają także węgierskie paszporty i grają w węgierskich klubach piłkarskich.

Ukraińskie media zaznaczają, że organizatorem drużyny Kárpátalja, która zwyciężyła w „mundialu separatystów”, był Tibor Fejes, deputowany berehowskiej rady rejonowej z ramienia Demokratycznego Związku Węgrów Ukrainy. Wcześniej informowano, że po zawodach Fejes pozostał na Węgrzech, obawiając się powrotu do kraju w związku z możliwością ukarania go przez władze na Ukrainie.

Pełna nazwa drużyny to Podkarpacki Węgierski Związek Piłki Nożnej. W jego herbie znajdują się kontury obwodu zakarpackiego, flaga i herb Węgier oraz herb Zakarpacia.

Jak informowaliśmy, reprezentacja piłkarska „Kárpátalja” (Zakarpacie), składająca się zakarpackich Węgrów, wygrała mistrzostwa świata drużyn reprezentujących regiony i mniejszości narodowe nieuznawane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), które odbyły się w Londynie. Organizatorem rozgrywek była CONIFA (Confederation of Independent Football Associations), organizacja pozostająca poza strukturami FIFA. Za zwycięstwo zostali nagrodzeni przez premiera Węgier Viktora Orbana.

Organizatorem rozgrywek była CONIFA (Confederation of Independent Football Associations), organizacja pozostająca poza strukturami FIFA. Oprócz wymienionych pod jej egidą grają takie zespoły, jak Abchazja, Północna Osetia, Grenlandia, Frankonia, Naddnieprze, Tybet, Kurdystan i inne. W kwalifikacjach do turnieju finałowego bez powodzenia brały także udział reprezentacje nieuznawanych republik z Donbasu – DRL i ŁRL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sukces węgierskich obywateli Ukrainy nie wzbudził entuzjazmu władz tego kraju. Głos w sprawie sukcesu zakarpackich Węgrów zabrał minister sportu Ukrainy Ihor Żdanow. „Nie ma miejsca na separatyzm w ukraińskim sporcie! Nie ważne jaki on jest i przez kogo finansowany i popierany, przez Rosję czy inne państwa” – napisał na swojej stronie na Facebooku Żdanow, czyniąc kolejną ze strony ukraińskich władz aluzję pod adresem Węgier, które Kijów oskarża o wspieranie tendencji separatystycznych na Zakarpaciu.

Unian / tyzhden.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Nie ma miejsca na banderyzm w ukraińskiej krainie.Nie ważne jaki on jest i przez kogo finansowany i popierany,przez UE,Niemcy,Polskę,Kanadę,czy USA. Banderyzm zawsze się kojarzy z ukraińską zawiścią i nienawiścią,oraz z gloryfikacją bestialskich mordów,co nie da się pogodzić z żadną humanitarną cywilizacją.