W niedzielę, w położonej w pobliżu granicy, węgierskiej miejscowości Tarpa Viktor Orban z przyznał nagrody drużynie piłkarskiej “Zakarpacie” która wygrała mistrzostwa terytoriów nieuznawanych CONIFA.

Reprezentacja piłkarska „Kárpátalja” (Zakarpacie), składająca się zakarpackich Węgrów, wygrała mistrzostwa świata drużyn reprezentujących regiony i mniejszości narodowe nieuznawane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), które odbyły się w Londynie. Organizatorem rozgrywek była CONIFA (Confederation of Independent Football Associations), organizacja pozostająca poza strukturami FIFA.

Ukraińskie media poinformowały, że w niedzielę członkowie zespołu spotkali się z członkami węgierskiego rządu z premierem Orbanem, od których ma otrzymać specjalną nagrodę.

Media wskazały, że organizator zakarpackiej drużyny, Tibor Fejes, pozostaje na Węgrzech i obawia się powrotu do kraju w związku z możliwością ukarania go przez władze na Ukrainie.

Sukces węgierskich obywateli Ukrainy nie wzbudził entuzjazmu władz tego kraju. Głos w sprawie sukcesu zakarpackich Węgrów zabrał minister sportu Ukrainy Ihor Żdanow. „Nie ma miejsca na separatyzm w ukraińskim sporcie! Nie ważne jaki on jest i przez kogo finansowany i popierany, przez Rosję czy inne państwa” – napisał w poniedziałek na swojej stronie na Facebooku Żdanow, czyniąc kolejną ze strony ukraińskich władz aluzję pod adresem Węgier, które Kijów oskarża o wspieranie tendencji separatystycznych na Zakarpaciu.

Kresy.pl / ua-reporter.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply