W „mundialu separatystów” wzięły udział dwie drużyny reprezentujące kresowych Węgrów.

Reprezentacja piłkarska „Kárpátalja” (Zakarpacie), składająca się zakarpackich Węgrów, wygrała mistrzostwa świata drużyn reprezentujących regiony i mniejszości narodowe nieuznawane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), które odbyły się w Londynie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W meczu finałowym rozegranym w sobotę Węgrzy z Zakarpacia pokonali w rzutach karnych reprezentację Północnego Cypru 3:2. W regulaminowym czasie gry drużyny uzyskały wynik 0:0. W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła reprezentacja Padanii, również w rzutach karnych pokonując inną reprezentację kresowych Węgrów – w tym przypadku z Seklerszczyzny, leżącej obecnie w granicach Rumunii.

Organizatorem rozgrywek była CONIFA (Confederation of Independent Football Associations), organizacja pozostająca poza strukturami FIFA. Oprócz wymienionych pod jej egidą grają takie zespoły, jak Abchazja, Północna Osetia, Grenlandia, Frankonia, Naddnieprze, Tybet, Kurdystan i inne.

W kwalifikacjach do turnieju finałowego bez powodzenia brały także udział reprezentacje nieuznawanych republik z Donbasu – DRL i ŁRL.

Jak pisze portal zaxid.net, w drużynie Zakarpacia nie brakuje mieszkańców regionu, którzy mają także węgierskie paszporty i grają w węgierskich klubach piłkarskich. Pełna nazwa drużyny to Podkarpacki Węgierski Związek Piłki Nożnej. W jego herbie znajdują się kontury obwodu zakarpackiego, flaga i herb Węgier oraz herb Zakarpacia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie MSZ: „czy Węgry wspierają separatyzm na Zakarpaciu?”

Kresy.pl / zaxid.net / conifa.org

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz