W „mundialu separatystów” wzięły udział dwie drużyny reprezentujące kresowych Węgrów.

Reprezentacja piłkarska „Kárpátalja” (Zakarpacie), składająca się zakarpackich Węgrów, wygrała mistrzostwa świata drużyn reprezentujących regiony i mniejszości narodowe nieuznawane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), które odbyły się w Londynie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W meczu finałowym rozegranym w sobotę Węgrzy z Zakarpacia pokonali w rzutach karnych reprezentację Północnego Cypru 3:2. W regulaminowym czasie gry drużyny uzyskały wynik 0:0. W meczu o trzecie miejsce zwyciężyła reprezentacja Padanii, również w rzutach karnych pokonując inną reprezentację kresowych Węgrów – w tym przypadku z Seklerszczyzny, leżącej obecnie w granicach Rumunii.

Organizatorem rozgrywek była CONIFA (Confederation of Independent Football Associations), organizacja pozostająca poza strukturami FIFA. Oprócz wymienionych pod jej egidą grają takie zespoły, jak Abchazja, Północna Osetia, Grenlandia, Frankonia, Naddnieprze, Tybet, Kurdystan i inne.

W kwalifikacjach do turnieju finałowego bez powodzenia brały także udział reprezentacje nieuznawanych republik z Donbasu – DRL i ŁRL.

Jak pisze portal zaxid.net, w drużynie Zakarpacia nie brakuje mieszkańców regionu, którzy mają także węgierskie paszporty i grają w węgierskich klubach piłkarskich. Pełna nazwa drużyny to Podkarpacki Węgierski Związek Piłki Nożnej. W jego herbie znajdują się kontury obwodu zakarpackiego, flaga i herb Węgier oraz herb Zakarpacia.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie MSZ: „czy Węgry wspierają separatyzm na Zakarpaciu?”

Kresy.pl / zaxid.net / conifa.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz