Rosjanie oskarżają ukraińską armię, że po raz kolejny ostrzelała ona teren największej elektrowni atomowej w Europie.

Informację taką podała we wtorek prorosyjska administracja Enerhodaru. “Dziś o [godz.] 6.50 doszło do ostrzału terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i linii brzegu miasta. Użyto artylerii wielkokalibrowej. W efekcie czego zarejestrowano dwa wybuchy pocisków koło budynku na zużyte paliwo [jądrowe]” – jej oświadczenie zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Według prorosyjskiej administracji na terenie największej elektrowni jądrowej Europy doszło do pożaru. Oskarżyła ona stronę ukraińską o celowe jej ostrzelanie, by nie dopuścić do przybycia obserwatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Delegacja pod kierownictwem dyrektora generalnego agencji Rafaela Grossiego ma przybyć właśnie w celu deeskalacji sytuacji wokół niej. Inspekcja ma trwać w dniach 31 sierpnia – 3 września. Według przedstawiciela Rosji przy MAEA Michaiła Uljanowa, Grossi z inspektorami wjechał już na teren obwodu zaporoskiego, w którym znajduje się Enerhodar.  Delegacja składa się z około 15 członków sekretariatu agencji.

Jak do tej pory przedstawiciele MAEA nie stwierdzili, kto ostrzeliwuje elektrownię w Enerhodarze.

W czwartek ukraiński koncern energetyczny Energoatom podał, że w związku z pożarami w rejonie zaporoskiej elektrociepłowni, położonej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, dwukrotnie została odłączona ostatnia, czwarta linia energetyczna, łączącą elektrownię z systemem energetycznym Ukrainy. Zaznaczono, że trzy pozostałe linie zostały już wcześniej uszkodzone. Strona ukraińska twierdzi, że stało się to na skutek rosyjskich ostrzałów.

Siły rosyjskie kontrolują Zaporoską Elektrownię Atomową, największy tego rodzaju obiekt w Europie, od 4 marca br. Strona ukraińska oskarża Rosjan o to, że wielokrotnie ostrzeliwali elektrownią, uszkadzając przy tym obiekty na jej terenie. Elektrownia była już wielokrotnie ostrzeliwana.

ria.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Większość tzw. polskich mediów informuje, iż Rosjanie ostrzeliwują w elektrowni sami siebie. Zakłamanie takie chyba nie przeszłoby przez usta kpt. Tumanowicza z okresu WRONy. Brawo “niezależne” media.