Odblokowanie ekshumacji na Ukrainie zagrożone? Czaputowicz: „zobaczymy, mam nadzieję, że nie”

Ukraińska dyplomacja interweniowała w sprawie zmian w ustawie o IPN, a w połowie lutego dojdzie do rozmów związanych z obietnicą wznowienia ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie.  – wynika z doniesień radia RMF FM.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia rozmawiał z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem na temat nowelizacji ustawy o IPN. – dowiedziało się w piątek radio RMF FM. Do spotkania dyplomatów doszło przedwczoraj, a więc przed głosowaniem nad ustawą w Senacie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

RMF FM nie podało szczegółów rozmowy, przypomniało jednak, że ukraińskie MSZ wyraziło głębokie zaniepokojenie zapisami ustawy, które umożliwiają ściganie osób, które zaprzeczają zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. W ubiegły piątek, tuż po przyjęciu nowelizacji przez Sejm, ukraińska dyplomacja wydała komunikat, w którym wyrażono żal, że ukraińska tematyka „ponownie jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej w Polsce”, a historię stosunków polsko-ukraińskich „upolitycznia się”. MSZ Ukrainy było zdania, że polski parlament „jednostronnie” podchodzi do wydarzeń historycznych. Ukraińcom nie spodobało się także „wykorzystywanie w oficjalnym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej nazwy części terytorium współczesnej Ukrainy” – chodziło najprawdopodobniej o nazwę Małopolska Wschodnia.

Krakowskie radio dowiedziało się także, że w połowie lutego wicepremiera Ukrainy Pawła Rozenkę przyjmie wicepremier Piotr Gliński. Jest to rozmowa zaplanowana w związku z zamiarem powołania polsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej ds. historycznych. RMF FM jest zdania, że wizytę zdominuje temat nowelizacji ustawy o IPN. Rozenko powiedział ostatnio, że ustawa jest wymierzona w Ukraińców w Polsce.

Głównym tematem rozmów polsko-ukraińskiej komisji miała być do tej pory sprawa odblokowania poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie. Jak pisze RMF FM, minister Jacek Czaputowicz pytany, czy ustawa o penalizacji „kłamstwa wołyńskiego” może ograniczyć pole do dyskusji podczas rozmów o wznowieniu ekshumacji, odpowiedział: Zobaczymy, mam nadzieję, że nie.

CZYTAJ TAKŻE: „Wspólne prace ekshumacyjne powinny zostać wznowione” – spotkanie przedstawicieli prezydentów Polski i Ukrainy

Kresy.pl / RMF FM

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz