Odblokowanie ekshumacji na Ukrainie zagrożone? Czaputowicz: „zobaczymy, mam nadzieję, że nie”

Ukraińska dyplomacja interweniowała w sprawie zmian w ustawie o IPN, a w połowie lutego dojdzie do rozmów związanych z obietnicą wznowienia ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie.  – wynika z doniesień radia RMF FM.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia rozmawiał z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem na temat nowelizacji ustawy o IPN. – dowiedziało się w piątek radio RMF FM. Do spotkania dyplomatów doszło przedwczoraj, a więc przed głosowaniem nad ustawą w Senacie.

RMF FM nie podało szczegółów rozmowy, przypomniało jednak, że ukraińskie MSZ wyraziło głębokie zaniepokojenie zapisami ustawy, które umożliwiają ściganie osób, które zaprzeczają zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. W ubiegły piątek, tuż po przyjęciu nowelizacji przez Sejm, ukraińska dyplomacja wydała komunikat, w którym wyrażono żal, że ukraińska tematyka „ponownie jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej w Polsce”, a historię stosunków polsko-ukraińskich „upolitycznia się”. MSZ Ukrainy było zdania, że polski parlament „jednostronnie” podchodzi do wydarzeń historycznych. Ukraińcom nie spodobało się także „wykorzystywanie w oficjalnym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej nazwy części terytorium współczesnej Ukrainy” – chodziło najprawdopodobniej o nazwę Małopolska Wschodnia.

Krakowskie radio dowiedziało się także, że w połowie lutego wicepremiera Ukrainy Pawła Rozenkę przyjmie wicepremier Piotr Gliński. Jest to rozmowa zaplanowana w związku z zamiarem powołania polsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej ds. historycznych. RMF FM jest zdania, że wizytę zdominuje temat nowelizacji ustawy o IPN. Rozenko powiedział ostatnio, że ustawa jest wymierzona w Ukraińców w Polsce.

Głównym tematem rozmów polsko-ukraińskiej komisji miała być do tej pory sprawa odblokowania poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie. Jak pisze RMF FM, minister Jacek Czaputowicz pytany, czy ustawa o penalizacji „kłamstwa wołyńskiego” może ograniczyć pole do dyskusji podczas rozmów o wznowieniu ekshumacji, odpowiedział: Zobaczymy, mam nadzieję, że nie.

CZYTAJ TAKŻE: „Wspólne prace ekshumacyjne powinny zostać wznowione” – spotkanie przedstawicieli prezydentów Polski i Ukrainy

Kresy.pl / RMF FM

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Skąd taka nadzieja ,u szefa MSZ ? Przecież najpierw mieliśmy odbudować zniszczone pomniki banderowców i zalegalizować te nielegalne.A do tego jakieś rondo Bandery w Wa-wie i plac Szuchewycza we Wrocku (hi,hi).