Neobanderowcy pikietowali ambasadę RP w Kijowie [+VIDEO]

Ukraińskich nacjonalistów demonstrujących pod polską ambasadą w Kijowie oburzyło m.in podeptanie banderowskiej flagi przez posła Roberta Winnickiego.

Ukraińscy nacjonaliści z organizacji Ruch Ochotniczy OUN demonstrowali w czwartek pod polską ambasadą w Kijowie. Do uczestników pikiety wyszedł przedstawiciel placówki, na którego ręce złożono list protestacyjny.

Jak wynika z relacji na stronie internetowej Ruchu Ochotniczego OUN, uczestnicy pikiety protestowali przeciwko „ostatnim wydarzeniom o antyukraińskim charakterze” w Polsce. Ukraińskim nacjonalistom szczególności nie spodobało się spalenie portretów Stepana Bandery i Romana Szuchewycza oraz podeptanie przez lidera Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego czerwono-czarnej banderowskiej flagi podczas demonstracji polskich narodowców pod ukraińską ambasadą w Warszawie.

Według agencji NewsFront ukraińscy nacjonaliści skandowali „Piłsudski – wróg Polski” oraz banderowskie pozdrowienie „Sława Ukrajini-Herojam Sława” (Chwała Ukrainie-Chwała Bohaterom). Ze zdjęć zamieszczonych w sieci oraz filmu opublikowanego przez Ruch Ochotniczy OUN wynika, że pikieta zgromadziła nie więcej niż kilkunastu uczestników.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 19. marca działacze trzech organizacji narodowych – Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Ruchu Narodowego – zgromadzili się pod ambasadą Ukrainy protestując przeciwko narastaniu antypolskich tendencji w tym państwie. Domagano się także od władz Rzeczypospolitej całkowitej zmiany polityki wobec wschodniego sąsiada. W trakcie manifestacji narodowcy spalili portrety przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery oraz Romana Szuchewycza, dowódcy UPA od 1943 roku, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. W czasie manifestacji szef Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki podeptał rozłożoną na chodniku flagę w czerwono-czarnych barwach, jakiej używała OUN-UPA.

Manifestację polskich narodowców potępiła ambasada Ukrainy, a Lwowska Rada Obwodowa zażądała od władz ukraińskich uznania Winnickiego za persona non grata.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy nacjonaliści pikietowali polskie placówki dyplomatyczne [+VIDEO+FOTO]

Kresy.pl / NewsFront
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz