Ukraińskim urzędnikiem, z którym spiskowali aresztowani w środę w USA dwaj biznesmeni związani z Rudym Giulianim, był poprzedni prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko – twierdzi NBC News w oparciu o swoje źródła.

Jak podawaliśmy, w środę na lotnisku w Nowym Jorku zatrzymano dwóch amerykańskich biznesmenów urodzonych w ZSRR – Lva Parnasa i Igora Frumana. Prokuratura zarzuca im dokonywanie wpłat na fundusze wyborcze Republikanów poprzez podstawione podmioty i osoby, w celu ominięcia przepisów wymierzonych w finansowanie kandydatów z zagranicy. Według aktu oskarżenia Parnas i Fruman również „starali się promować swoje osobiste interesy finansowe oraz interesy polityczne co najmniej jednego ukraińskiego urzędnika rządowego, z którym współpracowali”. Prokurator Geoffrey Berman mówił na konferencji prasowej, że ów ukraiński urzędnik zabiegał o zdymisjonowanie ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch.

Jak podało w czwartek NBC News, powołując się na anonimowego amerykańskiego urzędnika znającego sprawę, ukraińskim urzędnikiem, który spiskował wraz z Parnasem i Frumanem przeciw Yovanovitch był Jurij Łucenko – do niedawna ukraiński prokurator generalny.

Odwołanie Yovanovitch znajduje się obecnie w centrum uwagi śledztwa w sprawie impeachmentu prezydenta Trumpa, którego Demokraci oskarżają o nadużywanie władzy przez wywieranie nacisku na ukraińskie władze w celu zaszkodzenia jego potencjalnemu rywalowi Joe Bidenowi.

Yovanovitch powiedziała w piątek na przesłuchaniu w Kongresie, że prezydent Trump chciał ją usunąć z powodu „bezpodstawnych i fałszywych twierdzeń osób o wyraźnie wątpliwych motywach”. Według byłych urzędników USA, z którymi rozmawiało NBC News, Yovanovitch była postrzegana w otoczeniu Trumpa jako przeszkoda w działaniach mających zaszkodzić Bidenowi. Z kolei Łucenko rzekomo chciał pozbyć się Yovanovitch z powodu jej krytyki wobec ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości.

W rozmowie z dziennikarzem portalu Ukraińska Prawda Łucenko zaprzeczył doniesieniom NBC News. „Nigdy nie miałem z Giulianim żadnych umów i nie nakłaniałem do żadnych działań” – mówił były prokurator generalny Ukrainy. Łucenko przyznał jednocześnie, że zna Parnasa i Frumana, których poznał poprzez Giulianiego. Jak stwierdził, rozmawiał z nimi na „tematy ogólne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w marcu br. Łucenko udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji Hill.TV, w którym twierdził, że ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch tuż po objęciu placówki w Kijowie w 2016 roku przekazała mu listę osób, które nie powinny być według niej objęte postępowaniami ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości. Amerykański resort dyplomacji oświadczył, że „twierdzenia prokuratora generalnego Ukrainy nie odpowiadają rzeczywistości i mają na celu nadszarpnięcie reputacji ambasador Yovanovitch”. Dwa miesiące później Yovanovitch została odwołana ze stanowiska.

Kresy.pl / nbcnews.com / pravda.com.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz