Syria wysyła wojska w rejon tureckiej operacji

Oddziały syryjskiej armii zostały skierowane na północ Syrii, w rejony w których trwa turecka ofensywa przeciwko Kurdom. – podała w niedzielę wieczorem syryjska agencja informacyjna SANA.

W oświadczeniu władz w Damaszku podano, że zadaniem wysyłanych na północ kraju sił jest przeciwdziałanie tureckiej agresji. Nie wiadomo, jak liczne siły wysłano naprzeciw armii tureckiej i jej sojuszników.

Wcześniej w niedzielę Pentagon ogłosił plan ewakuacji tysiąca żołnierzy z północnej Syrii w obawie, że mogą znaleźć się w zasięgu tureckiego ognia.

Według portalu Onet powołującego się na rosyjskie agencje informacyjne Kurdowie kontrolujący obecnie tereny północnej Syrii zawarli porozumienie z rządem w Damaszku oraz Rosją w sprawie wkroczenia syryjskich oddziałów rządowych w miejsca opuszczane przez Amerykanów. Miałoby to powstrzymać Turków przed zajęciem miast Kobane i Manbidż. Według londyńskiego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka wojska syryjskie mają wkroczyć na te tereny w ciągu 48 godzin.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dzisiaj na konferencji prasowej, że celem tureckiej armii jest opanowanie szerokiego na 30-35 km i długiego na 120 km pasa pomiędzy miastami Ras al-Ajn i Tel Abjad. Pierwsze z nich jest już opanowane przez Turków, a drugie jest oblegane. “Potem przejmiemy kontrolę nad Hasaką po jednej stronie i Ajn al-Arab po drugiej i zakończymy całą operację” – mówił turecki prezydent.

Jak informowaliśmy, w środę po południu po serii nalotów i ostrzałów artyleryjskich, tureckie siły zbrojne rozpoczęły operację lądową w północno-wschodniej Syrii w ramach ofensywy militarnej na teren tego sąsiedniego państwa, wymierzonej przede wszystkim przeciwko tamtejszym Kurdom. Tureckie samoloty przeprowadziły naloty na wiele celów w pasie o szerokości 30 km od granicy państwowej, czyli na przestrzeni na której Ankara chce ustanowić swoją okupację. Według strony tureckiej, granicę Syrii przekroczyły zarówno regularne oddziały armii tureckiej jak i bojówki tak zwanej „Syryjskiej Armii Narodowej” czyli luźnej koalicji arabskich ugrupowań antyrządowych z północnej Syrii, które oddały się pod protektorat Ankary. Wcześniej Amerykanie wycofali z rejonu północno-wschodniej Syrii swoich żołnierzy z jednostek specjalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Syria: turecka artyleria ostrzelała rejon stacjonowania sił specjalnych USA

Kresy.pl / SANA / Interfax / Onet / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply