W środę na polskim cmentarzu wojennym w Mielnikach koło Szacka w obwodzie wołyńskim na Ukrainie odbyła się uroczystość upamiętniająca polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku polegli w walkach z Sowietami bądź zostali przez nich zamordowani po wzięciu do niewoli. Na uroczystości zjawiła się liczna reprezentacja lokalnych władz.

Jak podał Konsulat Generalny RP w Łucku, w ramach wydarzenia pod nazwą “Droga do pokoju” przy grobach żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Mielnikach odbyła się modlitwa ekumeniczna prowadzona przez księdza kanonika Jana Burasa reprezentującego Kościół rzymskokatolicki oraz duchownych Prawosławnej Cerkwi Ukrainy na czele z biskupem włodzimiersko-wołyńskim i turyjskim Matfejem.

Przy grobach polskich żołnierzy uroczystą wartę pełnili polscy i ukraińscy pogranicznicy. Przybyli goście honorowi złożyli na cmentarzu wieńce i zapali znicze.

W uroczystości wzięli udział Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, przewodniczący wołyńskiej rady obwodowej Iryna Wachowycz, pierwszy zastępca szefa państwowej administracji obwodu wołyńskiego Serhij Mowenko, urzędnicy obwodowi niższego szczebla, sekretarz Rady Miejskiej w Łucku Hryhorij Pustowit, przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele służb granicznych z Polski i Ukrainy oraz studenci i uczniowie oraz miejscowi mieszkańcy.

Drugim elementem uroczystości “Droga do pokoju” był Bieg Pamięci na symbolicznym dystansie 1939 metrów, w którym wzięli udział mieszkańcy wsi Mielniki, ukraińscy studenci oraz polscy i ukraińscy pogranicznicy.

Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy uroczystości wzięli udział we wspólnym sadzeniu drzewek w parku przy miejscowym domu kultury.

Jak podała wołyńska rada obwodowa, celem “Drogi do pokoju” jest “zjednoczenie narodów ukraińskich i polskich w godnym stosunku do wspólnych kart historii i wspólnym sprzeciwie wobec obecnej zbrojnej agresji Rosji na wschodzie Ukrainy”. Uroczystość odbyła się z inicjatywy Konsulatu Generalneego RP w Łucku przy wsparciu organizacji pozarządowej „Forum Ukraińskich Dziennikarzy” z obwodu wołyńskiego.

CZYTAJ TAKŻE:
Wołyńscy deputowani proponują penalizację „negowania zbrodni polskich okupantów na terytorium Ukrainy”
Ukraina: rok 2017 rokiem UPA na Wołyniu

Kresy.pl / volynrada.gov.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Jak podała wołyńska rada obwodowa, celem „Drogi do pokoju” jest „zjednoczenie narodów ukraińskich i polskich w godnym stosunku do wspólnych kart historii i wspólnym sprzeciwie wobec obecnej zbrojnej agresji Rosji na wschodzie Ukrainy” – nie będzie zjednoczenia narodów ukraińskiego i polskiego w takim “godnym” stosunku do wspólnych kart historii w jakim rozumieją go WŁADZE Ukrainy bo naród Ukrainy w tym rozumieniu wspólnych kart historii jest przez swoje władze bezczelnie okłamywany. Podobnie zresztą jak w sprawie “zbrojnej agresji Rosji na wschodzie Ukrainy.