W piątek 22. lutego w mieście Jaremcze na Ukrainie podpisano umowę grantową pomiędzy Podkarpackim Narodowym Uniwersytetem im. Wasyla Stefanyka a polskim Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Zgodnie z umową projekt “Adaptacja byłego obserwatorium na górze Pop Iwan na potrzeby wysokogórskiego centrum ratowniczego” otrzyma grant w wysokości 1 mln 53 tys. euro ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Unii Europejskiej Polska-Białoruś Ukraina 2014-2020. – podała strona internetowa Uniwersytetu im. Stefanyka.

Podpisanie umowy odbyło się w ramach narady polskich i ukraińskich ekspertów odnośnie dalszego odnowienia obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na leżącej w paśmie Czarnohory górze Pop Iwan i stworzenia na jego bazie przez Uniwersytet im. Stefanyka i Uniwersytet Warszawski międzynarodowego centrum naukowego. W naradzie wzięli udział przedstawiciele uczelni, miejscowych władz państwowych i samorządowych oraz instytucji projektowych.

Ukraińska uczelnia zaproponowała stworzenie obiektu, który łączyłby obecne centrum naukowo-badawcze z bazą przygotowującą ratowników górskich. Od września 2017 roku w obserwatorium na Popie Iwanie całodobowo stacjonuje grupa ukraińskich ratowników górskich, którzy podlegają strukturom Państwowej Służby ds. Nadzwyczajnych (DSNS).

Jak podaje strona ukraińskiej uczelni, w ramach projektu przewiduje się wstawienie nowoczesnego sprzętu meteorologicznego, zakup niezbędnego nowoczesnego sprzętu ratowniczego dla ukraińskich i polskich [sic! – red.] zespołów ratowniczych, a także przeprowadzanie wspólnych szkoleń i ćwiczeń. Część środków zostanie przeznaczona na remont i urządzenie pomieszczeń w ramach zadań projektu.

“Ten grant jest dość skomplikowany pod względem realizacji. W szczególności około 50 procent pieniędzy z grantu zostanie wydane na naprawy, renowację i adaptację pomieszczeń obserwatorium na potrzeby służb ratowniczych i centrum badawczego. Projekt przewidziano na dwa lata, ale w rzeczywistości mamy tylko sześć miesięcy na realizację, bo na dużych wysokościach prace budowlane można realizować nie więcej niż przez trzy miesiące w roku. Dlatego uwagę głównie zwraca się na zebranie nowoczesnego wyposażenia meteorologicznego – jest to część tego projektu i jego decydujący blok”- mówił rektor Podkarpackiego Uniwersytetu Ihor Cependa.

Przedstawiciel ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Rafał Baliński powiedział, że polski resort decyzję o nadaniu grantu podjął już w grudniu, a już teraz podpisano projekt. “A więc robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomysł został zrealizowany tak szybko, jak to możliwe. Bardzo się cieszymy, że jego realizacja zwiększy bezpieczeństwo w Karpatach” – mówił Baliński.

PRZECZYTAJ: Pop Iwan zostanie odbudowany

Polskie Obserwatorium Astronomiczne im. Józefa Piłsudskiego, popularnie zwane „Białym Słoniem” zostało wybudowane w 1938 roku przez polskie władze. W swoim czasie było jednym z najnowocześniejszych na świecie. W czasie wojny jego wyposażenie zostało rozkradzione. Po wojnie obiekt stał opustoszały i popadał w ruinę. Od 2008 roku jest odbudowywany w ramach polsko-ukraińskiego projektu.

Kresy.pl / pnu.edu.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply