Stacja mieści się w „Białym Słoniu”, odbudowanym polskim przedwojennym obserwatorium astronomicznym na górze Pop Iwan na Ukrainie.

Na Popie Iwanie, jednym z najwyższych szczytów Czarnohory otwarto w sobotę polsko-ukraińską stację ratownictwa górskiego. „Goprówka” mieści się w odbudowanej części budynku dawnego Polskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Uroczystość odbyła się w obecności wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jakuba Skiby i delegacji MSWiA oraz przedstawicieli ukraińskich władz i duchownych Kościołów rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego. Obecni byli także główni inicjatorzy odbudowy obserwatorium – dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki oraz rektor Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankiwsku prof. Igor Cependa.

To miejsce przestało już być ruiną. Po kilkudziesięciu latach przerwy zaczęło od nowa żyć – mówił podczas otwarcia stacji wiceminister Skiba.

Już dzień przed otwarciem stacji odbyły się wspólne ćwiczenia polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.

Otwarcie stacji ratownictwa górskiego na Popie Iwanie to część polsko-ukraińskiego projektu rewitalizacji obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na Popie Iwanie. W opuszczonym i zrujnowanym po II wojnie światowej budynku ma powstać obiekt służący wspólnym polsko-ukraińskim badaniom botanicznym, geologicznym, sejsmologicznym, meteorologicznym i astronomicznym.

PRZECZYTAJ: Pop Iwan zostanie odbudowany

Polskie Obserwatorium Astronomiczne im. Józefa Piłsudskiego, popularnie zwane „Białym Słoniem” zostało wybudowane w 1938 roku przez polskie władze. W swoim czasie było jednym z najnowocześniejszych na świecie. W czasie wojny jego wyposażenie zostało rozkradzione. Po wojnie obiekt stał opustoszały i popadał w ruinę. Od 2008 roku jest odbudowywany w ramach polsko-ukraińskiego projektu.

PRZECZYTAJ: „Białego Słonia” pokryto dachem

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz