Mer Lwowa Andrij Sadowyj napisał w poniedziałek, że już od początku najbliższego roku szkolnego wszystkie szkoły na Ukrainie powinny nauczać po ukraińsku.

“Nasi działacze polityczni powinni odzwyczaić się od zmieniania ustaw pod siebie i swoje populistyczne zachcianki. Jedynym językiem państwowym na Ukrainie jest język ukraiński. Wszyscy, którzy widzą swoją przyszłość tutaj, mają doskonale znać właśnie ukraiński. Ta kwestia nie jest i nie może być kwestią dyskusji” – napisał w poniedziałek na Twitterze Sadowyj.

Mer Lwowa dopisał kolejny komentarz konkretyzujący w jaki sposób chce upowszechniać “doskonałą” znajomość języka ukraińskiego wśród mieszkańców Ukrainy – “Od września nauczanie we wszystkich ukraińskich szkołach powinno odbywać się wyłącznie w języku ukraińskim. Mam nadzieję, że większość w Radzie Najwyższej to rozumie i nie będziemy musieli jechać do Kijowa żeby osobiście objaśnić takie elementarne, ale ważne rzeczy”.

 

Sadowij odnosi się prawdopodobnie do dyskryminacyjnej ustawy oświatowej uchwalonej przez Radę Najwyższą w 2017 r. Zakłada ona ukrainizację wszystkich szkół mniejszości narodowych szczebla ponadpoczątkowego. O ile ustawa napotkała na ostry sprzeciw władz Węgier, które w imię obrony sieci szkół węgierskojęzycznych na Zakarpaciu posunęły się aż do blokowania integracji Ukrainy z NATO i Unią Europejską, o tyle rząd Prawa i Sprawiedliwość generalnie zaakceptował ukraińską ustawę oświatową.

Przypomnijmy, że w październiku 2017 roku ówczesna szefowa MEN Anna Zalewska przekonywała, że podpisana przez nią polsko-ukraińska deklaracja ws. szkolnictwa mniejszości jest sukcesem, gwarantującym Polakom możliwość nauki w języku polskim. Sprawę tę uznała za zamkniętą. Jej stanowisko popierał ówczesny wiceminister, a obecnie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak wówczas pisaliśmy, polsko-ukraińska deklaracja nie zawiera żadnych konkretów i nie jest on dokumentem wiążącym. W maju bieżącego roku władze miasta Mościska w obwodzie lwowskim zmieniły statut działającej w nim szkoły z polskim językiem nauczania. Zmiany mogą pozbawić szkołę narodowościowego charakteru.

twitter.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Przypominam wystąpienie stowarzyszeń do władz miasta Przemyśla o zerwanie współpracy ze Lwowem w związku ze skandalicznym i haniebnym postępowaniem tych władz w stosunku do społeczności polskiej tam zamieszkującej. Korespondencja trafiła nawet do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Niestety, tej inicjatywy nie poparł żaden radny z miasta Przemyśla jak też żaden poseł tej ziemi. https://kresy.pl/wydarzenia/przemyscy-politycy-i-dzialacze-apeluja-do-wladz-przemysla-o-zawieszenie-wspolpracy-z-wladzami-lwowa/