Tylko kilka godzin wisiał w Łucku na Wołyniu ogromny ponad 30-metrowy baner z napisem wymierzonym w prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Wieczorem 13. marca, w przeddzień wizyty prezydenta, baner został usunięty.

Jak podał portal „Wołynśki Nowyny”, baner o długości ponad 30 metrów powieszono na 15-piętrowym budynku w centrum Łucka w środę wieczorem. Znalazł się na nim napis o treści „Zostałeś prezydentem na krwi chłopców z 51 OMBR. Aby ukryć swoje przestępstwa, twoi generałowie ją zniszczyli. Wołyń takiego nie przebacza”. Napis odnosił się do 51. samodzielnej brygady zmechanizowanej ukraińskiej armii, która w 2014 roku wraz z innymi ukraińskimi oddziałami wpadła w tzw. kocioł iłowajski. We wrześniu 2014 roku prezydent Poroszenko rozwiązał brygadę i na jej miejsce powołał nową jednostkę.

Wymierzony w prezydenta baner wisiał tylko kilka godzin. W nocy zerwało go dwóch przemysłowych alpinistów, uszkadzając przy tym celowo płótno, by baneru nie powieszono ponownie. Jak podały „Wołynśki Nowyny”, przypadkowi przechodnie złapali jednego z alpinistów, którym okazał się mieszkaniec Łucka. Mężczyzna podawał różne motywy swojego czynu. Początkowo mówił, że zerwanie baneru zostało zamówione przez nieznane mu osoby. Później przekonywał, że kierował się własnymi przekonaniami. Świadkowie twierdzili także, że przyznawał, iż zmusili go do tego funkcjonariusze.

Według ukraińskiego portalu na miejscu pracowała grupa śledczych. Alpinistę zabrano na komisariat, poszukiwany jest jego wspólnik.

„Wołynśki Nowyny” nie podają, kto wywiesił baner wymierzony w Poroszenkę. Niewykluczone, że mają z tym związek lokalne władze będące w opozycji do obozu prezydenta. Zastanawia też zachowanie policji, która ściga osoby, które zniszczyły baner.

PRZECZYTAJ: SBU przeciw Tymoszenko, MSW przeciw Poroszence. Starcie służb w tle wyborów na Ukrainie

Oprócz baneru na wieżowcu w przeddzień wizyty prezydenta w Łucku zjawiły się też billboardy z napisem „Spotkaj wiosnę bez prochu [Poroszenki – red.]. Daj szansę swojemu krajowi”. W tym przypadku również nie wiadomo, kto stoi za tą inicjatywą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Były szef parlamentu Ukrainy sugeruje: na Majdanie chodziło o to, żeby na krwi dostać się do władzy [+VIDEO]

Kresy.pl / volynnews.com

Łuck: w przeddzień wizyty Poroszenki wywieszono 30-metrowy baner „Zostałeś prezydentem na krwi” [+FOTO]
5 (100%) 7 głosów.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz