Polska nie zestrzeli rosyjskich dronów ani rakiet nad Ukrainą i nie będzie szkolić ukraińskich sił na ukraińskiej ziemi. (more…)

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Jeśli roszczenia Chin do Tajwanu dotyczą integralności terytorialnej, to powinny one również odebrać Rosji ziemię oddaną przez ostatnią chińską dynastię w XIX wieku, powiedział prezydent Tajwanu Lai Ching-te w wywiadzie dla tajwańskich mediów. (more…)

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin pojawi się w Mongolii. Bruksela przypomniała gospodarzom, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania tego przywódcy.

Putin przybędzie do Mongolii w ramach obchodów 85 rocznicy bitwy nad Chalchin Gol. W ciągu starć trwających od maja do września 1939 r. Armia Czerwona wspierająca wojska Mongolskiej Republiki Ludowej stoczyła nad tą rzeką zwycięską bitwę z nacierającą na to państwo armią japońską. Bitwa ta jest uważana w Mongolii za początek drugiej wojny światowej. Część historyków uważa, że miała ona duże znaczenie, bowiem zmniejszyła w Tokio wpływy wojskowych dążących do ataku na azjatycką część ZSRR i doprowadziła do radziecko-japońskiego układu o nieagresji z 1941 r., który umożliwił wkrótce potem ZSRR na obronę przed nacierającymi Niemcami.

Wizytę Putina potwierdza mongolska, państwowa agencja informacyjna MONTSAME. Jak podała ona, Putin wraz z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem  Chürelsüchem "wymienią poglądy na temat perspektyw dalszego rozwoju dwustronnych stosunków i współpracy, a także wezmą udział w ceremonii podpisania dokumentów, które zostaną zawarte pomiędzy rządem Mongolii a rządem Federacji Rosyjskiej". Agencja nie konkretyzuje jakie to będą dokumenty.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła wytyczne, które mają ułatwić stosowanie obowiązującego prawa dotyczącego aborcji. Decyzja ta spotkała się z krytyką części środowiska medycznego. Wedle wytycznych ministerstwa jedno zaświadczenie od lekarza specjalisty, np. psychiatry, będzie wystarczającą podstawą do przeprowadzenia aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, na konferencji prasowej, podkreśliła, że ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży jasno mówi o zdrowiu jako podstawie do przeprowadzenia aborcji. "Jeśli lekarz psychiatra uzna, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety, to takie zaświadczenie jest wystarczającą przesłanką do legalnej aborcji" – powiedziała Leszczyna. Minister dodała, że wszelkie próby wymagania dodatkowych opinii od innych lekarzy lub zwoływania konsyliów będą traktowane jako utrudnianie dostępu do świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Wytyczne nie regulują terminu, w jakim możliwe jest przerwanie ciąży w sytuacji, gdy zagrażać ma ona życiu lub zdrowiu (także psychicznemu) kobiety. Komentatorzy zauważają, że oznacza to de facto legalizację aborcji na życzenie.

Robert C. O'Brien

„Stosunki brytyjsko-amerykańskie będą zagrożone, jeżeli Wielka Brytania przestanie sprzedawać broń Izraelowi. Zjednoczone Królestwo nie będzie już partnerem w projekcie F-35 lub innych zaawansowanych przedsięwzięciach z powodu bardzo nierozsądnego embarga” – powiedział Robert O’Brien, doradca Donalda Trumpa

Jak poinformował w poniedziałek portal Times of Israel, nowy rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się do ograniczenia eksportu brytyjskiej broni i jej komponentów do Izraela. Powodem zawieszenia eksportu broni mają być obawy, czy podczas wojny w Gazie nie doszło do naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego.

Na to oświadczenie zareagował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa. Robert O’Brien stwierdził, że Partia Pracy ryzykuje poważnym rozłamem w specjalnych stosunkach Wielkiej Brytanii z USA, jeśli wprowadzi zakaz sprzedaży broni Izraelowi. O’Brien powiedział, że ograniczenia na Wielką Brytanie zostaną wprowadzone niezależnie, czy będzie to administracja Harris, czy Trumpa.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%