Z okazji setnej rocznicy bitwy rząd Czech sfinansował kompleksową renowację pomnika w Kalinówce, gdzie są pochowani Czesi i Słowacy polegli w czasie I wojny światowej.

Liczna państwowa delegacja z Czech brała udział w uroczystości upamiętniającej 100-lecie bitwy, która rozegrała się pod Zborowem k. Tarnopola. W bitwie zginęło ponad 200 żołnierzy z czechosłowackiej brygady walczącej w I wojnie światowej po stronie wojsk rosyjskich.

W uroczystościach we wsi Kalinówka (obecnie obwód tarnopolski na Ukrainie), w której pochowano poległych w bitwie, wzięli udział m.in. przewodniczący Izby Poselskiej (niższej izby czeskiego parlamentu) Jan Hamáček, pierwsza zastępca przewodniczącego Senatu Miluše Horská i wiceminister obrony Alena Nietolicka. Obecny był także ambasador Słowacji na Ukrainie Juraj Sivácek.

Z okazji setnej rocznicy bitwy rząd Czech sfinansował kompleksową renowację pomnika poległych Czechów i Słowaków. Na 17 kamiennych tablicach umieszczono nazwiska 238 poległych.

„Tu walczyła samodzielna czechosłowacka brygada, która składała się z 3500 żołnierzy. Ci żołnierze podczas bitwy wzięli do niewoli 4000 żołnierzy armii austro-węgierskiej, więcej, niż ich było. Nacierali na trzech liniach i przerwali obronę armii austro-węgierskiej w trzech miejscach, zaszli na tyły wroga na 6,5 km. Wszyscy, którzy tutaj zaginęli, zostali pochowani we wsi Kalinówka.” – powiedział podczas uroczystości sekretarz Czechosłowackiego Towarzystwa Legionistów.

Przedstawicie Czech i Słowacji regularnie odwiedzają miejsce spoczynku czeskich i słowackich żołnierzy w Kalinówce. Wcześniej był tu m.in. prezydent Czech Vaclav Havel. Czesi wierzą, że czechosłowacka brygada stała się zalążkiem przyszłej armii Czechosłowacji. W bitwie brali udział przyszli komunistyczni prezydenci kraju – Ludvik Svoboda i Klement Gottwald.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum Historii Żydów Polski uhonoruje czeskiego pastora ratującego Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu

Kresy.pl / ZIK / day.kyiv.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz