Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogłosiło, że pastor Jan Jelinek, Czech ratujący na Wołyniu Polaków, Żydów i Ukraińców będzie obok Natalii Gorbaniewskiej argentyńskiego dyplomaty ukraińskiego pochodzenia dyplomata Roberto Kozaka patronem drzewka w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych, które zostaną posadzone w tym roku.

Jelinek, z pochodzenia Czech urodził się pod Łodzią. Zamieszkał we wsi Kupiczów na Wołyniu. W czasie wojny pomagał Żydom, Polakom, Ukraińcom, Niemcom i Rosjanom.– Jako pastor, jak widzę człowieka w potrzebie, nie pytam go o nację– napisał we wspomnieniach.

Przyjął pod swój dach rodzinę żydowską, pomagał ludziom w getcie, a w czasie ludobójstwa na Wołyniu ratował zarówno Polaków, jak i Ukraińców i Niemcówczytamy w komunikacie Muzeum POLIN.

Po wojnie zamieszkał w Czechosłowacji, gdzie pomagał rosyjskim emigrantom, a za odmowę współpracy z czeskimi służbami specjalnymi trafił do obozu pracy. Do czasu aksamitnej rewolucji nie wolno mu było też pełnić posługi duchownej.

Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią promującego w Polsce „ideę Sprawiedliwych” dodał, że osoby których nazwiska ogłoszono w poniedziałek, 5 czerwca zostaną uhonorowane posadzeniem kolejnych drzewek w stołecznym Ogrodzie Sprawiedliwych. –Od dzisiaj 15 Sprawiedliwych tworzyć będzie jeszcze bogatszą panoramę postaw niosących nadzieję oraz wiarę w człowieka. I krzepiącą świadomość, że w najgorszej opresji, gdy zło i przemoc zdają się bezapelacyjnie triumfować, budzi się w jednostkach, często z narażeniem życia odruch pomocy bliźniemu— podkreślił Jakubowski.

W czerwcu 2014 r. na skwerze im. gen. Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli otworzono pierwszy w Polsce Ogród Sprawiedliwych. Każdego roku sadzone są tam drzewka dedykowane tym w Europie i poza nią, którzy ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności – w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciw ludzkości popełnionych w XX i XXI w. Towarzyszące im symboliczne kamienie opatrywane są inskrypcjami wyjaśniającymi za jaki czyn dana osoba została uhonorowana.

Czytaj również: Sprawiedliwi wśród Ukraińców

kresy.pl/ wmeritum.pl/ polin.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz