Wiaczesław Kyryłenko udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej.

Na pytanie dziennikarza PAP o to, jak strona ukraińska odnosi się do zniszczenia pomnika Polaków zamordowanych w 1944 r. w Hucie Pieniackiej i do innych antypolskich prowokacji na Ukrainie, Kyryłenko stwierdził – Odbieramy to jako prowokację strony trzeciej. Pogorszenie relacji pomiędzy Polakami i Ukraińcami nie jest korzystne ani dla Ukraińców, ani dla Polaków. Jest korzystne dla tych, którzy zawsze byli przeciwnikiem niepodległości i Polski, i Ukrainy, a przeciwko byli rosyjscy imperialiści, którzy teraz mają kolejne imperium – putinowskie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina: pomnik ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej odnowiony [+ VIDEO]

Oni chcą zniewolić wszystkie narody, nad którymi kiedyś mieli kontrolę. Myślę, że to było zrobione ich rękami. Jestem o tym przekonany. Tak samo w Polsce, jak i na Ukrainie też były podobne prowokacje. Ukraina ze swojej strony dołoży wszelkich starań, by organy ścigania zbadały wszelkie podobne prowokacje, tak, by się nie mogły powtórzyć. W Hucie Pieniackiej kilka dni temu odnowiono pomnik. Myślimy, że współdziałanie władz polskich i ukraińskich, by zapobiegać podobnym prowokacjom i aktom wandalizmu powinno zostać zintensyfikowane.

kresy.pl / pap.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. krok
  krok :

  Co oni tak skromnie, za to, że do ukrainy nie należy Alaska odpowiedzialny jest Putin, za to, że Arabowie schylają się w stronę słońca, a nie ukrainy odpowiedzialny jest Putin. Jednak cenią ukraińcy tego Putina, odpowiedzialny za wszystko, to Bóg banderowców.

 2. roman1
  roman1 :

  Jak wiadomo, strona trzecia wywołała rozruchy na majdanie w 2014 roku, żeby banderowcy mogli dojść do władzy. Strona trzecia strzelała protestującym w plecy. Strona trzecia spaliła demonstrantów w Odessie. I w końcu strona trzecia wymordowała Polaków na Wołyniu. Powinniśmy dawać więcej pieniędzy banderowcom, gdyż oni walczą ze stroną trzecią.

  • krok
   krok :

   Co tu łączyć ? Za każdym razem kiedy Polacy zbierają sie przed tym pomnikiem, przychodzą ci co go wysadzili z czarno-buraczkowymi szmatami i protestują przeciwko Polakom. To jest ich podpis pod tym co zrobili i będą robić. Antypolskie akcje. Idealna okazja, bo Polakom można wcisnąć, że to ruskie zrobili. Metody działania UPA/banderowców nie zmieniły się od 80 lat. Mordowali Polaków z niemcami i ruskimi, zwalając winę na SS i NKWD. Wiadomo kto w tamtych terenach należał do SS i kto do NKWD.

 3. syotroll
  syotroll :

  A czy ukraińskie „proeuropejskie” władze nie mogłyby wreszcie uszczelnić granicy z Rosją, w celu niewpuszczania na „kontrolowane” przez siebie terytorium Putina, w celu uniknięcia dalszych zniszczeń ? Czy Ukraina nie posiada żadnych „sił zbrojnych” lub „straży granicznej”, które zniechęciłyby Putina do niszczenia polskich pomników na Ukrainie ?

 4. jaro7
  jaro7 :

  Ale to nie Sowieci i nie Rosjanie stworzyli zbrodnicze formacje, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. To nie Rosjanie napisali dzieło pt. Nacjonalizm, które stało się podstawą dla budowania przez Ukraińców faszystowsko-nazistowskiej ideologii. To nie Rosjanie stworzyli Dekalog Ukraińskiego Nacjonalisty, który nawoływał i wciąż nawołuje do nienawiści. To nie Rosjanie stawiają dzisiaj na Ukrainie setki pomników mordercom, Banderze, Szuchewyczowi i Dywizji SS Galizien.Nie Rosjanie przegłosowali w ukraińskim parlamencie antypolską ustawę, która uznaje największych zabójców z OUN i UPA za narodowych bohaterów. Nie Rosjanie wreszcie zamierzają, jak donoszą kijowskie źródła, już w lutym 2017 rozpocząć z inicjatywy ukraińskiego IPN-u, któremu przewodzi fałszerz dokumentów, kłamca historyczny, najbardziej perfidny szkodnik Ukrainy i miłośnik OUN-UPA, Wołodymyr Wjatrowycz, nazwany słusznie przez księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „ukraińskim Goebbelsem”, prawną rehabilitację morderców z OUN-UPA. I w końcu to nie Rosjanie zakazali wyświetlania filmu Smarzowskiego „Wołyń” na Ukrainie, filmu, który ukazuje przerażające mordy dokonywane na Polakach przez dzisiejszych ukraińskich bohaterów……”