Holandia była ostatnim krajem, który ratyfikował umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską.

W Holandii opublikowano ustawę o ratyfikacji umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską. 1 czerwca ustawę podpisał król Wilhelm Aleksander a wczoraj dokument podpisano w holenderskim ministerstwie sprawiedliwości. Ustawa zacznie obowiązywać od jutra.

Dwa dni temu ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Hugues Mingarelli powiedział, że umowa stowarzyszeniowa wejdzie w życie ostatecznie od 1. września 2017 roku.

Holandia była ostatnim krajem, który ratyfikował umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską.

Przypomnijmy, że w przeprowadzonym w 6 kwietnia 2016 roku referendum w Holandii przeciw ratyfikacji umowy UE z Ukrainą było 61 proc. głosujących, a za 38 proc. Referendum było ważne, bo frekwencja przekroczyła 30 proc. Nie było jednak one wiążące dla rządu, który zdecydował się ją ratyfikować.

W grudniu 2016 roku Holandia i Unia Europejska uzgodniły specjalną deklarację do umowy, która odblokowała ratyfikację. Holandia uzyskała przyrzeczenie, że umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą nie jest wstępem do przyjęcia tego kraju do Unii Europejskiej, nie zawiera gwarancji wspólnego bezpieczeństwa i nie doprowadzi do jakiejś formy współpracy wojskowej. Premier Holandii wezwał przy tym Ukrainę do walki z korupcją.

24. lutego br. niższa izba holenderskiego parlamentu – Izba Reprezentantów uchwaliła zgodę na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, a 30. maja uczynił to Senat Holandii.

W Polsce Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą jeszcze w 2014 roku.

Kresy.pl / Hromadske / Polskie Radio / TVP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply