Denis Puszylin ogłosił, że referendum o włączeniu w skład Rosji odbędzie się nie tylko w jego nieuznawanej republice, ale i na innych terenach.

Już w dniach 23-27 września referendum o przyłączeniu do Rosji ma zostać przeprowadzone na obszarach kontrolowanych przez Doniecką i Ługańską Republiką Ludową oraz obszarze obwodu chersońskiego okupowanym przez Rosję od lutego bieżącego roku. Informację taką podał przewodniczący DRL Denis Puszylin, ale też rząd ŁRL, twierdzi agencja informacyjna RIA Nowosti.

„Proszę, by w przypadku pozytywnej decyzji w sprawie wyników referendum, w sprawie czego nie mamy wątpliwości, o jak najszybsze rozważenie kwestii przyłączenia Donieckiej Republiki Ludowej do Federacji Rosyjskiej” – napisał na swoim kanale na Telegramie Puszylin, co również przytacza RIA Nowosti.

Informacja o tak rychłym przeprowadzenia referendum aneksyjnego także na terenie obwodu chersońskiego jest pewnym zaskoczeniem. Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie zapowiadali jego przeprowadzenie, określając różne daty, także wrześniową. Ostatnio jednak, w związku ze skutecznymi atakami sił ukraińskich na chersońszczyźnie w Moskwie rozpatrywano przeprowadzenie referendum w sprawie jego aneksji 4 listopada to jest w Dniu Jedności Narodowej Rosji.

Po tym, gdy Rosja rozpoczęła 24 lutego inwazję na Ukrainę z kilku kierunków operacyjnych, to właśnie na froncie południowym Rosjanie osiągnęli największe powodzenie militarne. Chersoń został przez nich zajęty już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia ataku. To jedyne ukraińskie miasto obwodowe zdobyte przez Rosjan w trakcje rozpoczętej w lutym inwazji.

Rosjanom udało się również opanować niemal całe terytorium obwodu donieckiego, które uznają za terytorium DRL oraz uzyskać pewne postępy w obwodzie ługańskim traktowanym jako terytorium państwowe ŁRL. Moskwa uznała państwowość struktur donbaskich separatystów kilka dni przed rozpoczęciem inwazji.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply