Spośród 35.584 studentów z Ukrainy uczących się w Polsce w roku akademickim 2016/2017, 3520 posiadało Kartę Polaka – wynika z raportu ukraińskich socjologów.

Badacze z ukraińskiego centrum analitycznego CEDOS przeprowadzili wywiady z 1055 obywatelami Ukrainy uczącymi się w Polsce na studiach licencjackich i magisterskich bądź będącymi absolwentami polskich uczelni. Dwie trzecie z nich (67 proc.) nie posiada polskich korzeni, zaś 31 proc. zadeklarowało, że ich dziadek lub babcia urodzili się w Polsce.

Wcześniej ukraińskie media, powołując się na dane polskiego MSZ, informowały, że od 2008 do 2017 roku Kartę Polaka otrzymało 101 937 obywateli Ukrainy. Od roku 2016 można jednak zaobserwować duży wzrost przyznawania tego dokumentu. Wcześniej polskie konsulaty wydawały średnio 8,5 – 10 tysięcy Kart Polaka rocznie, natomiast od roku 2016 liczba ta wzrosła do 13 tysięcy rocznie.

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 państwach byłego ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Zobacz także: W Radiu Lwów o problemach z Kartą Polaka

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością – w tym przynajmniej bierną znajomość polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; lub przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Ustawa o Karcie Polaka została uchwalona w 2007 roku, ustanawiając dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. W 2016 roku ustawa była już nowelizowana przez PiS w kierunku ułatwienia posiadaczom Karty osiedlania się na terytorium Polski, co było przedmiotem szerokiej analizy na naszym portalu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply