26-letnia Izraelka Naama Issachar, skazana w Rosji za posiadanie narkotyków została w czwartek zwolniona z rosyjskiej kolonii karnej.

Informację o zwolnieniu Issachar z ośrodka penitencjarnego w obwodzie moskiewskim podała w czwartek rano rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Decyzję o jej ułaskawieniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę. Issachar, która posiada także obywatelstwo USA, wróci do Izraela po niemal roku spędzonym w rosyjskich aresztach i więzieniach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Issachar została zatrzymana 9 kwietnia 2019 r. na lotnisku Szeremietiewo, gdzie przesiadała się na trasie Delhi-Tel Awiw. Izraelka czekała na wejście na pokład samolotu bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska. Na jej bagaż zwrócił uwagę pies wyszkolony w wykrywaniu narkotyków. Służby znalazły w jej plecaku około 10 gramów haszyszu. 11 października 2019 r. rosyjski sąd uznał Issachar winną posiadania i przemytu narkotyków i skazał ją na 7,5 roku kolonii karnej. 19 grudnia sąd okręgowy w Moskwie utrzymał w mocy ten wyrok.

Jej sprawa odbiła się echem w Izraelu. Urzędnicy izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaczęli ostrzegać obywateli przed wizytami w Rosji, a gazeta „Times of Israel” zasugerowała, że wyrok na Issachar jest spowodowany chęcią wymiany jej na rosyjskiego hakera zatrzymanego przez Izraelczyków, o którego ekstradycję wystąpiły władze USA.

O ułaskawienie Issachar apelowali do Władimira Putina zarówno prezydent Izeala Reuven Rivlin jak i premier Binjamin Netanjahu. Podczas swojej niedawnej wizyty w tym kraju związanej z Uczestnictwem w Międzynarodowym Forum Holokaustu Putin spotkał się z matką Issachar. Po rozmowie stwierdził, że fakt jej pochodzenia z porządnej rodziny będzie brany pod uwagę podczas podejmowania decyzji w tej sprawie.

ria.ru/presstv.ir/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz