Rosyjskie MSZ dezinformuje w rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Rosyjskie MSZ opublikowało 17 września w mediach społecznościowych grafikę poświęconą 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Na grafice odwołano się do sowieckiej wizji historii, zgodnie z którą zajęcie Kresów Wschodnich we wrześniu 1939 roku przez ZSRR nie było agresją, lecz przyjściem z pomocą Białorusinom i Ukraińcom na „Zachodniej Białorusi” i „Zachodniej Ukrainie”.

Według autorów grafiki, którą wykonano w języku angielskim, do 17 września 1939 roku naziści mieli „złamać zorganizowany opór polskiej armii”, „nie było linii frontu”, jedynie w kilku miejscach trwały izolowane walki. Jak stwierdzono, „w obliczu nadchodzących sił nazistowskich” Związek Radziecki postanowił „wziąć pod opiekę Zachodnią Ukrainę i Zachodnią Białoruś”, które Polska jakoby „okupowała” od 1920 roku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W materiale rosyjskiego MSZ nie wspomniano o pakcie Ribbentrop-Mołotow i jego tajnym protokole o rozbiorze Polski. Według grafiki Armia Czerwona doszła do Linii Curzona, którą nazwano „prawnie uznaną granicą” zasugerowaną w 1919 roku Polsce przez Ententę.

Rosyjskie MSZ przekonuje także w swoim materiale, że ZSRR nigdy nie był w stanie wojny z Polską, a nadejście Armii Czerwonej „zjednoczyło Ukraińców i Białorusinów w nowych granicach ZSRR, a wydarzenie to zostało ustalone w deklaracjach Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Grafikę propagującą sowiecką wersję historii zamieszczono nie tylko na twitterowym profilu rosyjskiego MSZ, ale także na profilu co najmniej jednej z rosyjskich ambasad.

Wpis rosyjskiej dyplomacji skomentował m.in. dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. „To nie nowość, że MSZ Rosji coraz bardziej przypomina fabrykę trolli. Jednak jestem zdumiony, że te trolle są tak słabo wyszkolone, że nie potrafią odróżnić faktów od interpretacji i że wykorzystują nie tylko manipulującą historię, ale także otwarte kłamstwa” – napisał Adamski na Twitterze.

Przypomnijmy, że podobną narrację rosyjskie MSZ przedstawiło w mediach społecznościowych rok temu, w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Profesor Bogdan Musiał: Celem ZSRR od samego początku było zniszczenie – w ich oczach – burżuazyjnej i nacjonalistycznej Polski

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz