Rosyjskie MSZ dezinformuje w rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Rosyjskie MSZ opublikowało 17 września w mediach społecznościowych grafikę poświęconą 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Na grafice odwołano się do sowieckiej wizji historii, zgodnie z którą zajęcie Kresów Wschodnich we wrześniu 1939 roku przez ZSRR nie było agresją, lecz przyjściem z pomocą Białorusinom i Ukraińcom na „Zachodniej Białorusi” i „Zachodniej Ukrainie”.

Według autorów grafiki, którą wykonano w języku angielskim, do 17 września 1939 roku naziści mieli „złamać zorganizowany opór polskiej armii”, „nie było linii frontu”, jedynie w kilku miejscach trwały izolowane walki. Jak stwierdzono, „w obliczu nadchodzących sił nazistowskich” Związek Radziecki postanowił „wziąć pod opiekę Zachodnią Ukrainę i Zachodnią Białoruś”, które Polska jakoby „okupowała” od 1920 roku.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W materiale rosyjskiego MSZ nie wspomniano o pakcie Ribbentrop-Mołotow i jego tajnym protokole o rozbiorze Polski. Według grafiki Armia Czerwona doszła do Linii Curzona, którą nazwano „prawnie uznaną granicą” zasugerowaną w 1919 roku Polsce przez Ententę.

Rosyjskie MSZ przekonuje także w swoim materiale, że ZSRR nigdy nie był w stanie wojny z Polską, a nadejście Armii Czerwonej „zjednoczyło Ukraińców i Białorusinów w nowych granicach ZSRR, a wydarzenie to zostało ustalone w deklaracjach Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Grafikę propagującą sowiecką wersję historii zamieszczono nie tylko na twitterowym profilu rosyjskiego MSZ, ale także na profilu co najmniej jednej z rosyjskich ambasad.

Wpis rosyjskiej dyplomacji skomentował m.in. dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. „To nie nowość, że MSZ Rosji coraz bardziej przypomina fabrykę trolli. Jednak jestem zdumiony, że te trolle są tak słabo wyszkolone, że nie potrafią odróżnić faktów od interpretacji i że wykorzystują nie tylko manipulującą historię, ale także otwarte kłamstwa” – napisał Adamski na Twitterze.

Przypomnijmy, że podobną narrację rosyjskie MSZ przedstawiło w mediach społecznościowych rok temu, w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Profesor Bogdan Musiał: Celem ZSRR od samego początku było zniszczenie – w ich oczach – burżuazyjnej i nacjonalistycznej Polski

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz