Według profesora Bogdana Musiała, historyka specjalizującego się w badaniu dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku, agresja ZSRR na Polskę miała być planowana na długo przed 17 września 1939 roku – przekazała w czwartek Polska Agencja Prasowa.

Jak poinformował w czwartek PAP, historyk XX wieku prof. Musiał uważa, że dokumenty w rosyjskich archiwach wyraźnie wskazują na to, że władze ZSRR planowały atak na II RP na długo przed 17 września 1939 roku. Miał być to między innymi wynik „kompleksu wobec Polski” po przegranej wojnie w 1920 roku.

„Kompleks polski był u Sowietów mocno zakorzeniony, do tego stopnia, że miał wpływ na politykę zagraniczną i wewnętrzną ZSRR” – przekonuje naukowiec. „Celem ZSRR od samego początku było zniszczenie – w ich oczach – burżuazyjnej i nacjonalistycznej Polski, która stanowiła barierę w marszu rewolucji na Zachód”.

Zobacz też: Jedynie 1/3 Rosjan wie, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według historyka, w oczach sowietów atak na Polskę był pewnego rodzaju kontynuacją wojny z 1920 roku i przejściem z defensywy do ofensywy.

Musiał przypomina, że marsz ZSRR na Zachód była celem komunistycznych rządów, do którego reżim przygotowywał się już od lat 20. Ma o tym świadczyć zaangażowanie sowieckiej dyplomacji w budowanie więzi z Niemcami i współpraca wojskowa z tym krajem. „Niemniej znaczące było rozbudowywanie przemysłu zbrojeniowego i budowanie silnej armii, która miała charakter ofensywny” – dodaje.

„Zawarty w sierpniu 1939 r. sojusz z Niemcami pozwolił na przejście do realizacji tych planów, wysunięta przez Hitlera propozycja rozbioru Polski była urzeczywistnieniem marzeń i celów Stalina” – zaznacza naukowiec.

Zobacz też: Jedna czwarta Niemców uważa, że druga wojna światowa nie zaczęła się od ataku na Polskę

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Materiały z rosyjskich archiwów, które udało mu się odnaleźć mają potwierdzać jego tezę. „Dokumenty te zaprzeczają funkcjonującej niekiedy do dziś na Zachodzie, a wcześniej w komunistycznej Polsce i powielanej przez rosyjską propagandę rozpowszechnionej narracji głoszącej, że ZSRR przygotowywało się tylko do wojny obronnej”.

Porównuje także działania dzisiejszych władz rosyjskich do stalinowskiej propagandy. „Putin powtarza tezy pisane osobiście przez Stalina”.

Zobacz też: Kolejne jamy grobowe na terenie d. więzienia. „Można mówić o masowym grzebaniu zwłok” [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl/PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz