Rosyjska Federalna Służba Nadzoru w Sferze Ochrony Praw Konsumenta i Dobrostanu Człowieka (Rospotriernadzor) opracowała projekt nowelizacji ustawy o dobrostanie sanitarno-epidemiologicznym ludności, w którym zaproponowała utworzenie państwowej bazy danych o zdrowiu imigrantów zarobkowych, ich zachorowaniach i szczepieniach. – podała w poniedziałek agencja Interfax.

Zdaniem Rospotriernadzoru baza taka jest konieczna dla niedopuszczenia do pracy na terytorium Rosji imigrantów z chorobami zakaźnymi, a także by w porę podejmować decyzje o ich deportacji.

W bazie danych miałyby znajdować się informacje na temat badań lekarskich i szczepień, obowiązkowych szkoleniach z zakresu higieny oraz atestacji zagranicznych pracowników, zastosowaniu wobec nich kontroli sanitarnej i kwarantanny podczas przekraczania granicy oraz o wcześniejszych decyzjach o deportacji z powodów medycznych.

Dostęp do rejestru miałyby w pierwszej kolejności instytucje wprowadzające do niego dane, czyli Rospotriernadzor i ministerstwo spraw wewnętrznych, a w dalszej kolejności inne uprawnione do tego ustawą organy i instytucje.

Jak podaje Interfax, utworzenie takiej bazy musi jeszcze zostać zatwierdzone przez rząd Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na odrę na Ukrainie i przywożeniem tej choroby przez ukraińskich migrantów do Polski, Główny Inspektor Sanitarny we współpracy z rządem przygotowywał rozporządzenie zgodnie z którym Ukraińcy i inni obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski musieliby wykazać, że są zaszczepieni. Jednak w styczniu br. pomysł zarzucono, ponieważ Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, która konsultowała pomysł, uznała, że byłby on nieskuteczny, a ponadto dyskryminowałby obcokrajowców. Zwrócono uwagę, że w Polsce obowiązkowe jest szczepienie tylko osób do 19. roku życia, a na cudzoziemców nie można nakładać obowiązków innych niż na własnych obywateli. W zamian, sanepid zamierzał znieść 3-miesięczny okres, podczas którego w Polsce mogą przebywać nieszczepieni cudzoziemcy w tym wieku, czyli do 19. roku życia. Każdy, który wjeżdżałby na terytorium Polski z zamiarem pobytu tutaj, od razu wchodziłby w polski program szczepień ochronnych. Oznaczałoby to zrównanie obcokrajowców z prawami Polaków.

W styczniu 2018 roku pisaliśmy, że rosyjskie władze reagowały na rozprzestrzenianie się odry na Ukrainie. Rosyjska federalna agencja Rosspożiwnagliad informowała o wzmocnieniu kontroli sanitarnej na granicy z tym państwem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda: Imigranci mogą tworzyć zagrożenie epidemiologiczne

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz